Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Pravda o tucích - cholesterol Featured

středa 25. červen 2014 9:13

Pravda: Ve výživě nikdy nebyl více nepochopený aspekt, než nasycené tuky a cholesterol. Všichni asi znáte ten pocit, kdy vám dá na střední škole přítelkyně kopačky. Tak se cítím já, když musím pořád poslouchat ty nesmysly o nasycených tucích, se kterými přichází další a další lidé a šíří tyto nepravdy mezi veřejností. Je mi z toho zle. Tyhle nepravdy většinou tlačí lidé, kteří mají velmi slabé vzdělání v oblasti výživy. Ještě více šokující mi přijde to, že takové lži šíří i lidé v oblasti kulturistiky a fitness. To my máme být přeci ti vzdělaní, když jde o výživu. Nebo snad ne? Mým cílem v tomto článku je alespoň to, že si po přečtení tohoto článku najdete trošku více informací o nasycených tucích a cholesterolu. Možná pak i změníte svůj názor na celý tento problém a zapomenete na lži, kterými vám média vymývají mozek.

Kde tento problém vznikl? To bude asi na začátek nejdůležitější pochopit, abychom se mohli dostat k tomu, jak s tím vším naložit. Zkusím vás tedy seznámit alespoň s těmi základy…

Jak vznikla "Lipidní hypotéza"?
Vyhněte se vaječným žloutkům, nejezte tučné maso a jezte hodně vlákniny a zdravých obilovin. Budete pak žít dlouhý, blažený život s nižší šancí na onemocnění srdce. Tohle nám je vtloukáno do hlav. Celé je to poháněno jakousi "Lipidní hypotézou". Ta jednoduše řečeno říká, že konzumace nasycených tuků zvyšuje cholesterol, což může vést ke zvýšenému riziku srdečních problémů. No. Je to snůška nesmyslů. Pokud bych měl sepsat tři důvody, proč s touto Lipidní hypotézou vůbec někdo přišel, tak bych napsal tohle:

1) Práce Ruských vědců N.W. Wesselkina a Nikolaie Anitschkova.
Takhle nějak to bylo. Na počátku století "krmili králíky cholesterolem" a jejich cholesterol v krvi tak neuvěřitelně vzrostl. Pitvy pak ukázaly místa v tepnách, kde se ukládal tuk. Tak našli odpověď na onemocnění srdce. Jedním z problémů této studie bylo to, že jsou králíci býložravá zvířata, která se vyvinula na rostlinné stravě a rostlinných tucích. Také měli úspěch v tom, že podobné výsledky měli u koz, holubů a dalších všežravců. Dalším krokem bylo dokázat teorii na kočkách a na psech. Zkusili to, ale nepovedlo se. Konec příběhu. Já tomu říkám věda s výsledky, které třídíme. Oni totiž ukázali pouze jedny výsledky a zapomněli zmínit, že všežravci cholesterol celkem snadno metabolizovali i ve velkém množství. V této studii toho ale bylo víc, což by ukazovalo, jak absurdní ve skutečnosti studie byla, ale to vás nechám číst tehdy, až se budete opravdu nudit.

2) Práce Ancel Keys
Tenhle borec chtěl vážně dokázat, že je Lipidní hypotéza správná. Někdy okolo roku 1950 se rozhodl udělat rozsáhlou studii zahrnující 6 zemí. Povedlo se mu dosáhnout výsledků, které chtěl. Výsledky ukázaly pokřivený vztah mezi tukem, cholesterolem a onemocněním srdce. Byl zde však jeden problém. Měl data s výsledky z 22 zemí, ale zahrnul pouze ty země, které ve výsledcích vyhovovaly jeho teorii. Výsledky z ostatních zemí odstranil. Další vědci na tohle ale přišli a data z ostatních zemí do výsledků zahrnuli, což tuhle teorii vyvrátilo. Keys se s tím ale nesmířil. Udělal potom další rozsáhlou studii a pojmenoval jí “The 7 Country Study”, kde udělal stejnou věc, jako ve studii minulé.  Vybral si Finsko, Řecko, Itálii, Japonsko, Jugoslávii, Nizozemsko a USA. Znovu na to přišli další vědci a jemu to neprošlo. Ve výsledku by to vlastně bylo tak, že kdyby si vybral Izrael, Švédsko a další země, tak by dokázal, že čím VÍCE nasycených tuků a cholesterolu člověk jí, tím je riziko srdečních onemocnění nižší.

3) Studie Framinghamská
V neposlední řadě ještě tahle studie. Jedná se totiž o největší studii, která měla Lipidní hypotézu potvrdit. Ve skutečnosti mi jakousi Framinghamskou stupnicí předpověděli budoucí problémy, když jsem si nechával u doktora měřit cholesterol. Studie evidentně Lipidní hypotézu potvrdila, že? Chyba! Tady je přesná citace od řídícího studie, doktora Williama Castelliho.     "...Ve Framinghamu jsme zjistili, že čím více nasycených tuků člověk jedl, tak jedl i více cholesterolu, čímž přijímal i více kalorií - a cholesterol měl nižší hodnoty…“ Zjistili jsme, že lidé, kteří přijímali v potravě nejvíce cholesterolu, jedli také nejvíce nasycených tuků a kalorií, vážili nejméně a byli nejvíce fyzicky aktivní. V této práci bylo hodně spolupracovníků, kteří souhlasili s panem Castellim a dodatečně rezignovali kvůli naprosto otřesné interpretaci zjištěných dat.

Pokud se chcete dozvědět více, mnohem více o vědeckých poznatcích z této oblasti, tak vám doporučuji knihu “The Great Cholesterol Con”, kterou napsal Anthony Colpo.

Pojďme ale k tomu nejdůležitějšímu. Co si já myslím o nasycených tucích a cholesterolu? Jsou pro vás DOBRÉ.

4 nejdůležitější věci, které podle mě musíte vědět o cholesterolu

1) Antioxidant.
Cholesterol je pro naše tělo jedním z nejsilnějších antioxidantů. Položím vám jednu otázku. Dává nějaký smysl poslání bojového letounu na místo nehody, aby „vybombil“ sanitku, která je tam na pomoc raněným? Nedává, že? Vzpomeňte si na to vždycky, když vám někdo řekne, že je cholesterol zlo, protože když zastavíte produkci cholesterolu (stravou, nebo drogami), tak je to přesně stejný příklad, jako „vybombení“ naší sanitky.

2) Léčitel.
Cholesterol je využíván k "opravě věcí". Nebo jinak řečeno jako léčitel ve vašem těle. Možná jste viděli nákresy, kde se zaměřovali na žlutě zbarvené úložiště tuku v tepnách (Ateroskleróza) a řekli: "Hele, sleduj. Tam je cholesterol. Věděli jsme, že přesně tohle je důvod, proč se ucpávají tepny!" Né tak rychle. Cholesterol, vápník, makrofág bílých krvinek a kolagen společně tvoří jizvu. Jedná se tedy o nápravu nějakého poškození. Nebyla to tedy příčina. My také víme, že pokud nejsou tepny poškozené, tak se v nich cholesterol neakumuluje. Příčinou tedy zřejmě bylo něco jako volné radikály, vysoká hladina cukru v krvi, nesprávný jídelníček, nebo stres (málo spánku, více katabolických hormonů a málo anabolických hormonů). Poznámka: Před několika lety mi Dr. Serrano snížil příjem cukrů. A sláva. Můj cholesterol šel dolů. Od té doby tento postup využívám jak já, tak i plno mých klientů a to je také první cesta, kterou se můžete vydat proti vysokému cholesterolu. Neřeším cholesterol, ale řeším příčinu poškození tepen, čímž pak snížím nutnost posílat cholesterol do tepen pro opravu nějakého problému. Vyzkoušejte si to i vy. Tenhle postup dost možná bude mnohem efektivnější, než poslední nápady s nejlepšími doplňky stravy pro snížení cholesterolu.

3) Struktura membrán buněk.
Stejně jako tuky hraje i cholesterol důležitou roli v našem těle. Poskytuje totiž buněčným membránám pevnost. Příliš mnoho nasycených tuků může za příliš pevnou membránu a příliš mnoho polynenasycených mastných kyselin je příčinou příliš tenkých membrán. Musíte mít proto ve vašem přijmu tuků ten správný balanc a cholesterol, který je důležitý pro správnou funkci buněčné membrány. Tady to vše začíná. Cholesterol také chrání vaše buněčné membrány od vlivu volných radikálů. To je molekula, která ztratila svůj elektron. Kvůli tomu je tato molekula nestabilní a vysoce reaktivní. Taková molekula se v našem těle snaží najít a ukrást cizí elektrony, což může způsobit řetězec problémů. Proč bychom se měli o tohle starat? Tento proces poškozuje naší buněčnou DNA, bílkoviny, tuky a plno dalších věcí. Pokud se pokazí věci na této buněčné úrovni, tak můžeme počítat s tím, že to vyvolá větší problémy.

4) Hormonální surovina.
Pro ty, které zajímá nabírání svalů a síly, bude určitě zajímavé vědět, jaká je ústřední molekula pohlavních hormonů, jako je testosteron. A už se něco dozvídáte - je to cholesterol. Váš bench press šel právě o 5 kilo nahoru. Jedna věc, které jsem si všiml ve spolupráci se svými klienty, kteří přestali s dopingem, je to, že jídla bohatá na cholesterol mají velmi příznivý vliv na sílu. Je tomu tak pokaždé. Že by více testosteronu? Jak již víte, cholesterol je přímým prekurzorem a ústřední molekulou pro všechny steroidní hormony jako testosteron a hormony kůry nadledvinek využívané k regulaci krevního cukru. Minulý rok byla dokonce vypracována studie, která ukázala, že malá dávka Lipidoru (10mg) snížila hladinu všech pohlavních steroidních hormonů, jako jsou testosteron, estradiol a sulfát dehydroepiandrosteronu. Mohli byste říct, že je zde dost informací, které potvrzují, že statiny a nízký příjem cholesterolu ve stravě negativně ovlivní růst svalů. V tomto případě to bude chtít ještě hodně studií, které by tohle všechno potvrdily, ale všechny výsledky tomu zatím nasvědčují.

Cholesterol je také přímým prekurzorem žlučových kyselin. To je velmi důležité, protože pomáhají s absorbcí tuků a vitamínů rozpustných v tucích. Pokud toho víte o mých programech trošku víc, tak také víte, jak důležité ve skutečnosti jsou. Pokud jste si už udělali domácí úkol na téma vitamin D, tak jste se dozvěděli, že je to ve skutečnosti pro-hormon. A to dokonce velmi silný. Velmi silný prekurzor cholesterolu je v naší kůži konvertován na vitamin D.

Taky vám řeknu následující. Tělo je fascinující hračka. Vaše játra si vytvářejí více cholesterolu, když jej nepřijímáte ve stravě a méně cholesterolu, pokud jíte jako já - 6 celých vajec denně. Je velmi důležité vědět, že bychom se ale neměli bránit přijímání cholesterolu ze stravy. Nebylo by to chytré. Můžete si ho vytvářet sami? Ano. Ale schopnost každého z nás vytvářet si vlastní cholesterol je odlišná. Hodně věcí to může ovlivnit. Na prvním místě bude genetika. Takže ve stručnosti - ano, tělo si tvoří vlastní cholesterol, pokud ho nemáte dost ve stravě, ale ne každého játra jsou v tom dobrá, takže na to nespoléhejte. Nebyl by to dobrý nápad.

Věnujme se chvíli LDL cholesterolu a jak jej chápu já. Musím zde vyzdvihnout mého kamaráda Chrise Masterjohna, který mě s touto teorií, které věřím, seznámil. LDL sám o sobě není příčina srdečních onemocnění. Hodně věcí ale vypovídá o tom, že oxidace LDL cholesterolu je jejich příčinou. Ve zdravém jedinci je LDL cholesterol metabolizován efektivně a není v krvi. Pokud jedinec zdravý není, tak v krvi zůstává a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) se v membráně cholesterolu oxidují a stávají se nebezpečnými. O tom ale již víte, pokud hodně čtete. Víte, že nadbytek Omega 6 v našem jídelníčku je běžný díky kukuřičným olejům a masu, které bylo krmeno obilovinami atd. Je to velký problém západní civilizace. Omega 6 jsou velmi náchylné k oxidaci a to je další důvod, proč bychom s nimi neměli vařit. Jak již jsem řekl - tohle už všichni víte.

Takže už se konečně dozvídáte něco nového a věříte mi. Skvělý! Teď mi dovolte, abych vám dal několik rad k tomu, jak udržet vaše tepny zdravé a neřešit cholesterol ve stravě. Zapamatujte si, že zde nejsem jen proto, abych vás udělal svalnatější a silnější, ale také proto, abyste byli více zdraví. To je mým prvotním cílem.

Neřešte cholesterol - řešte tohle:

1) Nežijte ve stresu.
Všichni tak nějak intuitivně víme, že stres může způsobit hodně problémů. Ztráta chuti na jídlo a vředy například. Stres je také zodpovědný za vyplavování hormonů, které způsobují tepenné křeče a krevní sraženiny. Tyhle věci sami o sobě mohou způsobit nemalé problémy. To je také důvod, proč vaše testy na cholesterol jdou nahoru, jste-li ve stresu - cholesterol se snaží problémy opravovat.

2) Konzumujte antioxidanty.
Pamatujete si, jak jsme výše v článku řešili molekuly, které ztrácí elektrony, řetězec reakcí a obtíže, které mohou způsobit? Tohle můžete všechno řešit vaším jídelníčkem. Antioxidanty najdete v ovoci a v zelenině, to pomůže. Hodně. Nepodceňujte také vliv vitaminů rozpustných v tucích, které se starají v našem těle o volné radikály - vitaminy A a E. Já osobně mám hodně vitaminu A z hovězích jater a vajec. Vitamin E mám z červeného palmového oleje. Také byste měli přijmout hodně vitaminu C. K tomu mám nejradši čerstvé kiwi. Selen je silný antioxidant, který se nachází například v PARA ořeších. To je jen pár příkladů. Vaším cílem by měla být pestrost ve stravě, díky které přijmete dostatek vitaminů a minerálů.

3) Soustřeďte se na mikroživiny, ne na makroživiny.
To je vlastně motiv mých jídelních plánů. Myslím tím to, že se všichni staráme o to, abychom měli v jídelníčku určité procento tuků, bílkovin a sacharidů. Co ale správná absorbce vitaminů? Vitaminy rozpustné v tucích jsou velmi silné, přijmeme-li je s tuky. To budeme více řešit v druhé části Pravdy o tucích. Cholesterol sice není makroživina, ale také by měl být ve vašem jídelníčku v podobě žloutků a masa. Na to nesmíte zapomínat.

4) Snižte hladinu krevního cukru.
A tohle je jasné asi každému. Všichni víme, že pojídání velkého množství cukrů způsobí vysokou hladinu cukru v krvi a odolnost na inzulín. Přesto je do sebe cpeme s vírou, že jich tak hodně potřebujeme, abychom měli dostatek energie. To však není pravda. Každý dobrý doktor vám řekne, že příčinou téměř všech degenerativních onemocnění je vysoká hladina cukru v krvi. Kromě potréninkového okna byste se měli s cukry krotit a konzumovat dostatek zdravých tuků. Také je dobré se sacharidy jíst tuky kvůli tomu, že zpomalí trávení a glukóza se do krve dostane pomaleji. Neříkám, že jsou sacharidy zlo, ale je potřeba mít zdravý přístup v tom, kolik jich přijmete. Určitě se ale vyhněte jednoduchým cukrům, to ale už víte.  

Oxidace a cholesterol

Bylo by ode mě ledabylé, kdybych nezmínil oxidaci cholesterolu. Můžete totiž "poškodit" cholesterol a udělat ho "špatným". To může být způsobeno vysokou teplotou, vzduchem nebo světlem. Oxidovaný cholesterol a mastné kyseliny (více k nim v příštím článku) dělají v našem těle nepořádek. Nejlepší způsob, jak se tomu vyhnout, je nepřipravovat si vajíčka na pánvi pod velkým plamenem (připravujte si je pod malým, nebo středně velkým plamenem s nasyceným tukem jako je panenský kokosový olej, nebo "grass-fed" máslem). Nejezte ani vajíčka v bufetu, pokud tam ležela hodně dlouho.

Počkejte si na druhý díl Pravdy o tucích, kde se podíváme na nasycené tuky a povíme si, proč jsou pro vás dobré. Doufám, že vám tento článek, ale i další, které píši, opravdu pomohl a obohatil vaše znalosti o stravě, protože já se snažím lidem říkat pravdu.

Tak zas příště, přátelé!

John Meadows


Článek přeložil se svolením Johna Meadowse pro www.osvalech.cz Jan Kavalír

http://express.mountaindogdiet.com/nutrition/Cholesterol.php

Poděkování za svolení se zveřejněním fotek patří Jeffreymu Sygo a Johnu Meadowsovi.

Zanechat komentář