Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Pravda o tucích (2. část) – nasycené tuky Featured

úterý 8. červenec 2014 11:51

Rozhodl jsem se, že dnes zkusím menší experiment. Vešel jsem do kanceláře a zeptal se 5 náhodně vybraných lidí na to, co ví o nasycených tucích. Tyhle odpovědi jsem dostal:
1. Jó, to je to špatný, co způsobuje infarkt
2. To je to ve fast foodech
3. Zkouším se jim ve svém jídelníčku maximálně vyhýbat
4. Nasycené tuky způsobují infarkt a vysoký krevní tlak
5. Špatné tuky, které nalezneme v mase

Je fascinující, jak málo toho naše společnost ví o nasycených tucích. A já jim to ani nevyčítám, protože AMA a USDA tyto tuky démonizovali několik dekád. Pokud vás to zajímá a máte čas, tak doporučuji k přečtení tyto knihy Good Calories, Bad Calories od Gary Taubese, The Cholesterol Myths od Uffe Ravnskova a The Great Cholesterol Con od Malcolma Kendricka. Udělali důkladný průzkum všech velkých studií o infarktu a hádejte, kolik z nich připisovalo infarkt k dietě s vysokými tuky??? Žádná. Nejvíce přesvědčivá data pochází již z pravěku. Z doby, kdy jsme ještě nebyli rozvinutí jako zemědělci. Lidé se vyvíjeli na stravě bohaté na nasycené tuky a maso. Až kultury s rozvinutým zemědělstvím přišli s obilninami, cukrem a rostlinnými oleji, po kterých se začalo naše zdraví zhoršovat (zuby, srdce nebo nízká kostra). Je mým úkolem, abych odkryl skutečnou pravdu o nasycených tucích a zbavil vás strachu z tuků obecně.


Pokud jste četli můj článek o zmenšení velikosti tukových buněk, tak chápete molekulární složení nasycených tuků. Tuk je nasycený, pokud jsou všechny uhlíkové vazby spojeny s atomem vodíku. Nasycené tuky jsou ze své podstaty velmi stabilní. Pokud se podíváte na savce, tak zjistíte, že jejich strava je bohatá na tuky. Masožravci vždy jedli hodně nasycených tuků z přežvýkavců, kterými se živili. Býložravci pojídali pouze rostliny a trávu, z čehož v trávící soustavě vznikly kratší řetězce nasycených tuků. V přírodě nevidíte savce, že by umírali na infarkt, přestože pojídají dietu bohatou na tuky.
Tento měsíc vám nabídnu 5 výhod, které nabízí nasycené tuky ve stravě. Je to krátký seznam, ale místo stovek stránek vám radši dám stručný praktický návod, nebo informaci, která se vám bude hodit. V jednom z velkých on-line magazínu pak příští měsíc najdete mnohem hlubší článek na toto téma.

Výhody
Tepelná stabilita při vaření
Stabilita je celkem běžný pojem, kterým jsou nasycené tuky popisovány. A to je moc dobře. Jsou pevné při pokojové teplotě, takže se nekazí na světle, v teple, ani pokud je lehce ohřejeme.  V první části článku Pravdy o tucích jsme si řekli, že kazivost vede k oxidaci a v takovém případě přichází problémy. Nasycené tuky jsou tepelně stabilní a mohou být bezpečně využívány pro většinu způsobů úpravy pokrmů. My radíme používat grass-fed máslo (tuky s krátkým řetězcem), panenský kokosový olej (MCT) a další věci, jako je například vepřové sádlo a hovězí lůj. Tyto tuky v sobě mají látky, které my potřebujeme.

Kromě živočišných tuků jsou nasycené tuky k nalezení v tropických plodinách. Oleje jsou získávány lisováním těchto plodin, což je zdravý a zcela přírodní způsob, jakým získáme kvalitní produkt. Většina těchto tuků vydrží několik let. Tyto tuky (oleje) pak můžeme jíst i po několika letech bez toho, aby hrozila jejich oxidace nebo zkažení. Dejte si ale pozor na rafinované tuky, které mají za sebou plno úprav (tepelnou úpravu, nebo využití vysokého tlaku). Jejich nutriční složení vypadá úplně jinak. Jde totiž právě o mikronutrienty (vitaminy, minerály, stopové prvky), které určují, jak je produkt kvalitní. Nás by měly zajímat oleje, které jsou jak bohaté na vitaminy a antioxidanty, tak i vlastnosti, které zabrání útoků plísní a bakterií.

Přenašeč vitamínů rozpustných v tucích
Nasycené tuky také hrají roli jakožto přenašeč živin. Určitě jste všichni slyšeli o vitamínech rozpustných v tucích (A, D, E, K). Vitamin A a vitamin D nás zajímají opravdu hodně, protože jsou esenciální pro růst, zdravé kosti, vývoj mozku, nervové soustavy a správný pohlavní vývoj. Tyto vitamíny jsou absorbovány ve střevech s pomocí tuků. Bez tuků v jídelníčku bychom nemohli tyto vitamíny využít. Pokud tedy nemáte ve snídani nějaké ty tuky navíc, tak si to ještě rozmyslete. Jinak totiž nezískáte výhody, které nám přináší vitamin K, který naleznete například v kapustě.

Zdravé buňky, zdravé tělo
Jednou z výhod nasycených tuků je také její vliv na naší biochemii. Pamatujete si, jak jsem vám říkal o tom, že jsou nasycené tuky velmi pevné? 50% membrán našich buněk obsahuje nasycené mastné kyseliny. Bez nasycených tuků by naše buňky těžko odolávaly infekcím.

Vstřebávání minerálů
Nasycené mastné kyseliny hrají důležitou roli ve vstřebávání vápníku. Vápník není efektivně vstřebáván, chybí-li nám v jídelníčku dostatek nasycených tuků.

Zdravé srdce
Nasycené tuky jsou velmi důležité pro naše srdce, což je také důvod, proč jej můžeme nalézt v blízkosti srdce. Jsme-li ve stresu, tak srdce čerpá právě z těchto tuků. Pokud jste četli knihu Nourishing Traditions od Sally Fallon, tak určitě víte o moc zajímavých studií na toto téma.

Nasycené tuky nám nepochybně poskytují hodně výhod, a přesto jsou lidé, kteří je z jídelníčku vyřazují. USDA (ministerstvo zemědělství v USA) je stále pozadu a nepřestává bojovat proti těmto tukům pomocí hloupých směrnic. Součástí těchto směrnic je chybná kategorizace, kdy jsou nasycené mastné kyseliny stavěny na stejnou úroveň, jako TRANS mastné kyseliny. Trans mastné kyseliny se nachází v hydrogenovaných rostlinných olejích a nemají tak vůbec žádnou spojitost s nasycenými tuky.

Na konec vám také popíšu, co právě teď dělám. S čistým svědomím snídám domácí vajíčka na másle a vím, že mají v mém jídelníčku místo. Doufám, že jste se něco o nasycených tucích díky tomuto článku dozvěděli a budete studovat i nadále. Společnost nám nabízí plno lží a je jen na vás, jakou cestu zvolíte. Můj systém Mountain Dog Diet je založen na těchto tucích a to proto, že mají význam a jsou důležité. Pokud tomu věřit nechcete, tak hledejte vědecké studie, které vám má slova potvrdí. Uvidíte.

 

Článek se svolením Johna Meadowse přeložil Jan Kavalír.

Pokud vám zajímají informace, které John na svých stránkách sdílí, tak si prosím za 10$ zaplaťte členství na jeho stránce. Nejen, že budete mít přístup k takovýmto článkům, ale také budete moct nahlédnout do přípravy jeho klientů a zeptat se Johna na cokoliv, co vás napadne.

Zdroj: http://mountaindogdiet.com/advanced/advanced-nutrition/the-real-truth-about-cholesterol-and-saturated-fat-part-2/

Zanechat komentář