Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Proteiny do mléka... ?

sobota 21. červenec 2007 19:55

S mlékem se seznamujeme už od prvních dnů života. Když pomineme mateřské, tak to druhé – kravské, nás provází minimálně dospíváním. Můj bratranec denně vypije 2L a nedá na něho dopustit. V mém okolí se pohybují ale i lidé, kteří ho nemají rádi neb jim nechutná či způsobuje zažívací problémy.
Ať tak či onak, mléko je potravina dvou tváří. Tím se ale v dnešním článku nechci zabývat.
Spíše bych rád odkryl některá fakta, která nejsou známa a mohou změnit pohled na mléko ve sportovní výživě.

Proč bychom neměli míchat sacharidový a proteinový koktejl do mléka?
Dogma je použití vody, nikdy ne mléka. Jako důvod se udává pomalejší vstřebávání celého nápoje díky obsaženému proteinu – kaseinu, který se opravdu zpracovává pomalu.
Je to pravda?Teoreticky může ještě rychlost vstřebávání ovlivnit tuk v mléku (tuk v žaludku zpomaluje jeho vyprazdňovaní).
Podle studií (1, 2) však můžeme porovnávat rychlost uvolňování aminokyselin do krve. Podíváme-li se na to jak velká je jejich koncentrace do 30min. po požití koktejlu, zjistíme, že se koncentrace aminokyselin pocházejících ze syrovátkové bílkoviny a z celého mléčného spektra zásadně neliší. Mléčný protein (mléko) je složen z 20% syrovátkou a 80% kaseinem.
Syrovátka se uvolňuje ihned po požití nápoje a kaseinové bílkoviny postupně po dobu 6 - 8 hodin. Kasein nezpomaluje vstřebávání syrovátky a není tedy důvod proč se vyhýbat (nízkotučnému a polotučnému) mléku při rozmíchávání šejků po výkonu.

Dalším zajímavým faktem je to, že se mléko jeví jako vhodná tekutina při doplňování vody do organizmu. Po fyzickém výkonu je tělo dehydrováno a je v negativní vodní balanci. Proto se stále upozorňuje na význam pitného režimu těsně před, při a po fyzickém výkonu.

Ve studii (3) vědci porovnávali tradiční sportovní nápoj (např. gatorade), vodu, mléko a mléko s přídavkem sodíku. Lidé byli vystaveni zátěži tak, aby došlo k vypocení určitého množství vody z organizmu.
Po zátěži doplňovali již zmiňovanými typy tekutin v objemu 150% vypocené vody. Sledovalo se množství vyloučené moči po dobu 5ti hodin (nadbytek vody se redukuje skrze moč).
Lidé pijící sportovní nápoj a vodu vyloučili během sledované doby jednou tolik moči oproti skupině konzumující mléko. Po jedné hodině se skupina bez mléka vrátila do negativní vodní balance.

Zdá se tak, že mléko může být vhodným potréninkovým médiem pro rozpouštění sportovních koktejlů. Lidé trpící nesnášenlivostí laktózy by si měli odzkoušet menší množství mléka a zjistit jak na něj reagují. Běžně jsou 2dl mléka skonzumované najednou snášeny i citlivějšími jedinci.
Pokud se vyskytnou trávicí potíže, pak použijme vodu.

Klíčové body:

- mléko zlepšuje chuť a nutriční parametry sachridového nebo proteinového nápoje
- mléko zadržuje více vody v těle v zotavovací době po tréninku
- míchejte do nízkotučného nebo polotučného mléka, po výkonu množství 0,3 - 0,5 l
- lidé s intolerancí na laktózu se mléku vyhýbají


Diskuze k článku na našem diskusním fóruPoužitá literatura:

1) Plasma Glucagon and Insulin Responses Depend on the Rate of Appearance of Amino Acids after Ingestion of Different Protein Solutions in Humans; Jose A. L. Calbet3 and Dave A. MacLean4; Copenhagen Muscle Research Center

2) Boirie, Y. et. al. "Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion" Proc Natl Acad Sci USA (1997) 94: 14930-14935

3) Shirreffs SM et. al. Milk as an effective post-exercise rehydration drink. British Journal of Nutrition (2007)"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář