Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Trénink
pátek 19. srpen 2016 0:00

Úspěšný mrtvý tah má tyto základní vodítka.

1.    Osu máš při startu nad středem chodidla. Asi 2-3 cm od holení.
2.    Ramena máš při startu mírně přes osu činky a zůstávají tak až do dotažení
3.    Holeně jsou vertikálně, okamžitě po startu
4.    Okamžitě po začátku tahu se začínají záda rovnat do vertikální pozice
5.    Dráha činky je rovnou nahoru. Vždy
OK. To je vše, co je nutné vědět, dej se do toho!

Dobře no, tak podrobněji.
Pozice osy při startu souvisí s těžištěm. Ideální rozložení váhy z hlediska biomechaniky je po celém chodidle. Jestli jsi četl moje články o dřepu a benči, tak víš, že existuje balanční bod. Při mrtvém tahu je balanční bod uprostřed tvých chodidel. Pokud se pokusíš tahat s osou dále od holení, bude to těžké, nebo s těžkou činkou prostě nepřejdeš přes kolena a často i přepadneš dopředu. To přepadání dopředu jsem naposledy viděl i u jednoho svého svěřence zvedajícího sumem. Na druhou stranu, pokud se tomu přepadnutí stihneš ubránit, tak to skončí rychlým rovnáním trupu, záklonem a tažením činky po stehnech. Pokud se z boku podíváš na dráhu osy činky, kterou se ti podařilo nějakým šťastným způsobem zkrotit, ta dráha nebude rovně nahoru, ale její část bude s předozadní korekcí. Porušíš vodítko 1 a 5.
U klasického mrtvého tahu platí následující. Jakmile se postavíš k ose, vytočíš špičky mírně ven. Kolena jdou též ven po směru špiček. Jsou vysunuty mírně dopředu nad osou, holeně se odchylují od vertikální pozice o 7-8 stupňů. Vytočení špiček a kolen dostane efektivněji do hry kyčelní rotátory a uděláš si místo mezi stehny, a tím zlepšíš i postavení beder. Kromě toho při budoucím pozvedu zapojíš i přitahovače stehna. Pozor, ostřejší úhel holení ti způsobí vzdálení osy činky z přímé dráhy dopředu (taky nižší dřep). Skončíš u kolen.


Z hlediska porovnání powerlifterského mrtvého tahu a vzpěračského pull (dynamický pozved při trhu nebo přemístění), je u trhu a přemístění viditelné ostřejší vychýlení holení ke špičce chodidla, protože vzpěrač více sedí ve dřepu, dále postavení osy činky mimo střed chodidla a i během zdvihu déle předkloněný trup, zejména při trhových cvicích, mnohdy ale i u přemístění.

čtvrtek 26. listopad 2015 0:00

Trénink trojboje znamená tisíce opakování benčpresu. Nejčastější problémy spojené s benčem jsou v oblasti ramen. V ramenním kloubu je zároveň otočný bod páky a proto je dobré se techniku benče dobře naučit.
Ramenní kloub je tvořený trojúhelníkovou lopatkou a pažní kostí. Na konci lopatky je mělká jamka pro kloubní hlavici pažní kosti. Lopatka má směrem na rameno dva kostěné výstupky. Jeden z nich, nadpažek - acromion, vybíhá z hřebene lopatky nad kloub a je na něj přes vaz napojena klíční kost. Zapamatujte si jej, ještě se k němu dostaneme. Na druhou pacičku, tu nižší je napojena jedna z hlav bicepsu, na obrázku naznačena s názvem Coracoid process.

Samotný kloub je kulovitý a umožňuje vykonávat pohyb téměř ve všech směrech. A aby se pohyboval ve všech směrech, musí být tahán svaly upnutými z různých stran. Pokud vystrčíte lokty před sebe a budete se je snažit přiblížit, provedete to pomocí stažení velkého prsního svalu. V opačném směru logicky působí svaly upnuté na lopatku a také velký zádový sval. Přitom k lopatce jsou svaly upnuté jak ze strany vnější (nahmatáte na zádech), tak ze strany vnitřní (pod kostí, plocha obrácená k hrudníku). Dále je ke konci pažní kosti upnut zezadu triceps a zepředu na kloub i lopatku biceps. Vše to překrývá deltoid a trapéz. Šlachy kloužou při pohybu kloubní hlavice v malém polštářku z kapaliny, kterému se říká bursa a jsou přikryté deltovým svalem.

pátek 16. říjen 2015 7:52

Náš průvodce dřepem začneme od hlavy. To je také místo, kde se dělá vůbec první velká chyba, která v řetězci souvztažností vede k předklonu a nedosažení hloubky. Určitě si pamatujete starou poučku „dívej se nahoru“. Někdy dokonce v posilovně vidím značně jednoznačné provedení této rady připomínající pozorování věže kostela za vlastními zády. Co je na tom špatně? Dvě jednoduché věci. První se nazývá se arthrokinetický reflex a laicky řečeno jde o reflex, který dokáže svaly aktivovat, ale i inhibovat tlakem na krční páteř. Pokud zakloníme hlavu výše uvedeným způsobem, reflexivně snížíme svalový výkon a to například i v oblasti kolene a kyčlí, což jak jistě uznáte, při našem dřepu není zrovna ideální věc. Nicméně je třeba říct, že popsaný reflex způsobený zakloněním hlavy funguje tím méně, čím víc svalové hmoty v oblasti krku a trapézu máme. Druhá věc souvisí s první. Je jí hodně důležitá aktivace horní půlky těla pro nesení váhy a přípravu na ponoření se do hloubky.

Pravda o kipping pull-up - švihový shyb

Autor: Christian Thibaudeau


 Co musíte znát na začátek:

•    neexistuje cvik, který by rozděloval lidi tak, jako švihový shyb (kipping pull-up) a jeho bratranec shyb motýlek

•    kipping pull-up je pro striktní shyb to samé, co push press pro military press (vojenský tlak)

•    pokud nezvládnete striktní shyb, tak byste neměli dělat ani ten švihový

•    pokud je vaším cílem svalová hypertrofie, tak švihový shyb sám o sobě nebude tou správnou volbou

•    švihový shyb se však dá využít pro hypertrofii - udělejte nejdříve striktní shyby a až to nepůjde dál, tak dokončete sérii několika shyby švihovými

•    není nutné učit se shyb motýlek, pokud nezávodíte v CrossFitu. Pokud má nějaký shyb způsobit zranění, tak to bude právě motýlek

Deload je z módy - proč je kontrastní týden účinnější

autor: Charles Stanley

Co musíte vědět na začátek...

Lifteři, kteří berou trénink vážně, chápou význam lehčích týdnů, díky kterým se urychlí pokrok a tělo zvládne zregenerovat. Kontrastní týden je ale ještě účinnější.

Kulturistické programy často nezahrnují trénink síly a lifterské naopak zapomínají na hypetrofii. Kontrastní týden se hodí k tomu, abyste se věnovali tomu, na co nemáte normálně prostor.

Kontrastní týden může sloužit k zmírnění únavy CNS, ústupu svalovky a k doléčení bolístek. Jako bonus je to pak jakási duševní pauzička.

Kontrastní týden je vaší možností, jak si vyzkoušet nové cviky, které můžete v budoucnu zařadit do vašeho programu.

Deload

Kontrastní týden je účinnější, než deload

Deload, neboli lehčí týden, je často využívaným postupem v rámci mnoha tréninkových programů. Všechno vychází z Zatsiorskyho "Teorie dvou faktorů". Profesor Zatsiorsky tvrdí, že: "Ihned po tréninku nás ovlivňují dvě veličiny - fitness jednotlivce a únava. My se zlepšujeme díky stimulu tréninku a tím zvyšujeme naše fitness, negativně nás ovlivňuje únava. Jak to vše dopadne je pak součtem nabraného fitness a negativ z únavy."

Strana 1 z 14