Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Cvičení v těhotenství I.

pátek 31. březen 2006 12:59
Cvičení v těhotenství je kontroverzní záležitost. Fyziologická a anatomická adaptace organismu má na těhotenství ženy velký vliv. Placentální tok krve, potenciální příčina přehřátí a vzniku poranění, zhoršení koordinace, nesnadnost při zaujímání pozice při cvičení, nutnost změny způsobu stravování, bolest zad a pánve představují pro cvičení v těhotenství rizikové faktory.

Těhotné ženy mají rozdílnou úroveň fyzické zdatnosti. Některé jsou rekreační atletky nebo vyznavačky fitness, zatímco jiné jsou závodnice. Aby bylo možno ženám dobře poradit, je třeba porozumět tomu, jak cvičení ovlivňuje fyziologické změny, které se v průběhu těhotenství objeví. Většinou platí, že v době těhotenství je nutno fyzickou aktivitu omezit. Pro ilustraci uvádíme dva případy.

První případ
Třicetiletá žena v třetím měsíci těhotenství. Její anamnéza nebyla ničím zvláštní, nikdo z rodiny netrpěl genetickým onemocněním. Cvičila fitness a kulturistiku. Typický tréninkový program tvořila jedna hodina tréninku třikrát týdně.

Každý den se soustředila na jinou část těla:
1) trénink trupu s váhami a jednoduchá gymnastika
2) trénink břicha pomocí lehů - sedů na sklopené lavici a bicepsů
3) trénink nohou na pohyblivých schodech a na stacionárním kole.

Každý cvik prováděla ve třech sériích po 12ti až 15ti opakováních. Každý trénink zakončovala 10ti minutami stoupání na pohyblivých schodech. Pacientka se ptala, zda je vhodné takto pokračovat ve cvičení i během těhotenství.

Doporučili jsme jí snížit intenzitu a trvání cvičení poté, co bude ve dvacátém týdnu těhotenství. Stejně tak i vysazení břišních cviků. Doporučili jsme také zvýšit příjem tekutin, aby nedocházelo k přehřátí organismu. Těhotenství probíhalo normálně, žena přibrala necelých 10 kilogramů. Chlapec se narodil zdravý.Druhý případ
Šlo o ženu ve stáří 21 let v 10ti týdnech těhotenství, zdravotně v pořádku. Byla aktivní hráčka basketbalu a přála si pokračovat, ale také neohrozit své nenarozené dítě. Pacientku jsme poučili o riziku zranění břicha při hře a potížích s udržením rovnováhy. Rozhodla se pro přerušení hráčské kariéry po dobu těhotenství. Je nám známo, že porodila v termínu v jiné nemocnici.

Změny během těhotenství
Fyziologické změny zasahují kardiovaskulární, respirační, svalový, kostní a trávicí systém. Anatomické změny mění rovnováhu, flexibilitu a koordinaci.

Kardiovaskulární systém
Srdce se adaptuje na zvýšené požadavky zvětšující se dělohy a plodu zvýšením srdečního výkonu až o 50% během těhotenství. Nicméně když je těhotná žena v klidu, srdeční výkon poklesne pod úroveň ženy, která těhotná není. Srdeční tep se zvyšuje na 7 za minutu v prvním trimestru a na 15 za minutu ve druhém a třetím trimestru.
Dále se adaptace organismu projevuje ve zvýšení objemu krve až o 45% po dobu těhotenství. Zvýšení objemu je částečně způsobeno zvýšením žilní kapacity, a tak nedochází ke zvýšení krevního tlaku, který tak může ve třetím trimestru i poklesnout. Zvýšení žilní kapacity přispívá k vasodilataci v kůži, což přispívá ke zvýšení ztráty tepla. Tento mechanismus může zabránit přehřátí organismu při cvičení. Fyziologická anémie vyplývá ze značnějšího zvýšení plazmy než červených krvinek. Bylo zjištěno, že pacientky s těhotenstvím vyvolanou hypertensí nevykazují fyziologickou anémii. Některé teorie říkají, že zvýšení objemu plazmy lze spojovat s celkově lepším stavem těhotné.
Výkon se dokonce u atletek může během prvních 12ti až 15ti týdnů těhotenství dokonce zlepšit, předtím, než zvětšující se tělesná hmotnost a zvětšující se děloha ženě zabrání v závodní činnosti. Zlepšení výkonnosti pravděpodobně vyplývá ze zvýšení krevního objemu a nárůstu počtu krevních buněk, což funguje jako krevní doping, který zvyšuje kyslíkové kapacity.


Respirační systém
Respirační systém je ovlivněn hormonálními změnami a změnami anatomickými, které spočívají ve zvětšující se děloze. Zvětšující se děloha může pozdvihnout dělohu až o 4 cm, což zvětšuje průměr hrudníku, ale také redukuje funkční zbytkovou kapacitu. Zrychlené dýchání se objevuje jako odpověď na zvýšení hladiny progesteronu, což vede k abnormálně nízké hladině CO2 v krvi a zvýšení alkality. Spotřeba kyslíku stoupne až o 20%.

Gastrointestinální (trávicí) systém
Trávicí systém je ovlivňován anatomicky zvětšující se dělohou a fyziologicky zvýšením hladiny progesteronu. Kombinace těchto dvou efektů přispívá ke vzniku zácpy a zpomalení rychlosti trávení. Zvýšení hladiny progesteronu usnadňuje uvolnění svěrače jícnu, což umožńuje zpětný tok potravy, a to vyvolává symptom pálení žáhy.

Systém kostí a svalů
Adaptace svalů a kostí na těhotenství má vliv na cvičení ženy. Zvětšená děloha mění ženino těžiště a nadměrně zvětšuje lordózu. Zvýšení hladin hormonů, zvláště progesteronu, uvolňuje šlachy a vazy, což nutně způsobuje uvolnění pánevních chrupavek, které umožňují porod. Zvětšující se prsa rovněž působí na změnu těžiště ženy a zvyšující se váha přispívá k bolesti zad a ramen. Kvůli zvětšující se děloze se těžiště přesouvá do oblasti lumbální páteře.


Diskuze k článku na našem diskusním fóru

Zanechat komentář