Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Nejčastější chyby v posilovně

pátek 31. březen 2006 13:05
Dnes a denně se setkávám ve fitcentrech se spoustou se opakujících chyb. Chtěl bych zde o nich trochu polemizovat a snažit se je ilustrovat na konkrétních příkladech s návrhem jejich odstranění.

Pohled na cvičence

1) Žádná rozcvička
Cvičenec přijde, trochu zamává pažemi a jde na to. Začne dřepovat nebo benčovat, aniž by jakkoliv dané svalstvo prokrvil a předehřál pro silový trénink. Co tomu asi budou říkat ztuhlé klouby a nerozšířené cévy a žíly, které nejsou připravené zásobovat měkké tkáně kyslíkem? Je to jako bychom chtěli po autu, aby ihned po nastartování vyrazilo a jelo maximální rychlostí.
Pravidlo zní: Rozcvičte celé tělo během 5-10 minut. Svaly a klouby včetně dýchacího a krevního oběhu vám poděkují.

2) Žádný strečink
Onehdá jsem se jednoho borce zeptal jestli si protahuje svalstvo. Dosti divně se na mě zadíval a pravil: ,,K čemu to je dobré?“ Že prý strečink nikdy nepoužíval. Jak jsou asi jeho svaly pružné? Jak mohou pohotově reagovat na změnu délky svalových vláken? Posilováním se svaly zkracují a stávají se pomalejší, ztuhlejší a křehčí. Tedy náchylnější na natržení či dokonce přetržení. Strečink není frajeřina, ale nutnost jak předejít zranění.
Pravidlo zní: Ten kdo chce posilovat musí i strečovat.3) Nízká intenzita cvičení
Jak je to se skupinkou cvičenců mužů i žen (většinou bývají tři)? Jaký má smysl jejich trénink? Cvičí - li, jeden - dva odpočívají a zejména diskutují o problémech, které nikterak nesouvisí s posilovnou. Ten třetí odcvičí a přidá se do diskusního fóra. Jsou tu, aby si povídali, nebo aby cvičili?
Pravidlo zní: Jste - li na tréninku, cvičte co vám síly stačí. Povídání si nechte až na potom.

4) Nevhodná technika cviku (nepracují požadované svaly)
Vezměme si například břišní partii. Jeden mládenec cvičí leh - sedy s nárty zafixovanými pod kulatou polstrovanou oporou. Švihovým pohybem aktivuje ohybače kyčle, přičemž břišní svaly hrají ,,druhé housle.“ Mladá dáma je zavěšena na předloktích na empiru a urychleně ,,mrská“ dolními končetinami nahoru - dolu. Co z tohoto pohybu mají břišní svaly - možná 10%. Posiluje rovněž velmi úspěšně ohybače kyčle.
Pravidlo zní: Striktní pohyb více stimuluje procvičované svalstvo, které lépe reaguje na zátěž a tudíž roste a zpevňuje se.

5) Nevhodná obuv
Chytněte se za srdce, mladí pánové. Jak chcete dřepovat v pantoflích? Co se stane s vaším nártem upadne - li na něj kotouč?
Pravidlo zní: Pevná a pohodlná obuv je důležitá z bezpečnosti ale i pro stabilitu.6) Špatná hygiena cvičenců (nepoužívají se deodoranty - zejména muži)
Někdy si v posilovně připadám, s prominutím, jak ve chlévě. Dokonce jednomu mladíkovi začali přezdívat ,,Voňavka“. Proč asi? Nejvíce zapáchal potem. Hygiena každého z nás je tolerancí vůči svému okolí.
Pravidlo zní: Dbejte i o svůj image, ať vás nikdo nemusí pomlouvat.

7) Netolerantnost při obsazování strojů
Bývalo vždy dobrým zvykem ujistit se, zda - li vámi vybraný stroj či činka jsou volné, tedy nikým neobsazené. Dnes se dost často stává, než - li se člověk ohlédne, má činku pryč nebo dojde - li se napít, na jeho stroji už zuřivě cvičí někdo jiný.
Pravidlo zní: Co nechcete, aby vám jiní činili, nečiňte vy jim. Každý by měl začít u sebe.

8) Arogance některých cvičenců
V každé posilovně se najdou arogantní a namyšlení jedinci. Co tedy s nimi?
Pravidlo zní: Prostě je ignorujte a samozřejmě si hleďte důsledně svého naplánovaného tréninku. Nepřepínejte se, ani se neponižujte.


Pohled na provozovatele

1) Hlučnost prostředí (hudba, debata, smích)
Ten kdo zodpovídá za provoz fitcentra, měl by i dbát, aby hudba byla přijatelná pro všechny, nebyla moc hlučná, aby někteří jedinci nepůsobili příliš rušivě atp.
Pravidlo zní: Příjemná atmosféra je dobrá vizitka každého fitcentra.

2) Špatná větratelnost
Už se vám při cvičení stalo, že vám bylo těžko a lapali jste po vzduchu? Většina posiloven a fitcenter v mém blízkém okolí se potýká s tímto problémem. Jsou umístěné v suterénech budov, bez možnosti otevření okna, a tudíž se cvičenci musí spokojit s výkonem větráků, které nebývají valné.
Pravidlo zní: Nejlepší větratelnost zaručují okna a klimatizace. Větráky ke cvičení jsou nedostačující.3) Špatné osvětlení
Dost často se stává, že provozovatelé v úmyslu ušetřit za elektrickou energii rozsvěcují světla jen když je už venku opravdu tma. Není dobré, když někdo přehlédne na zemi činku či odloženou láhev s pitím. Důsledek si jistě dovedete představit.
Pravidlo zní: Vyžadujte po provozovateli, ať vám rozsvítí, i když je venku teprve šero, vždyť si za tyto služby platíte a ne zrovna malé peníze!

4) Špatné topení
Stalo se vám už, že vám při cvičení byla zima? Mě už mnohokrát. Proč se tak děje? V podstatě ze stejného důvodu jako v předešlém bodě - úspora nákladů. V takovém případě si myslím, že i vstupné by mělo býti ,,zredukováno“ stejně jako okolní teplota vzduchu.
Pravidlo zní: Dobře plaťte jen za kvalitní služby.


Snad se alespoň s některými body můžete ztotožnit. Domnívám se, že se dějou v mnohých fitcentrech, což není moc dobré. Nyní alespoň víte, jak se vhodně zachovat.


Diskuze k článku na našem diskusním fóru

Zanechat komentář