Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Trénink s hypertenzí

pátek 31. březen 2006 13:12
Stále přibývá osob, které trpí hypertenzí (zvýšeným krevním tlakem). V následujících řádcích bych chtěl popsat základní zásady posilování s tímto onemocněním, které patří mezi hlavní faktory, podílející se na úmrtnosti v oblasti kardiovaskulárních nemocí ve všech vyspělých zemích.

Na úvod je třeba říci, že posilování by neměla být jediná sportovně - pohybová aktivita takto postižených osob. Osoby s vysokým krevním tlakem by naopak neměli do posilovny chodit vůbec, protože se vystavují velkým zdravotním rizikům. Existuje však velká skupina osob se zvýšeným krevním tlakem, kde nic nebrání tomu, aby tito lidé chodili pravidelně posilovat.

Volba cviků
Klienti by neměli trénovat cviky, které zatěžují komplexně celé tělo a jsou v absolutních číslech zvedány velké hmotnosti jako jsou dřepy s činkou na rameni, hacken dřepy, leg press …dále cviky kdy dochází k tlaku na hrudník jako např. přítahy činky v předklonu s oporou (cvik na zádové svaly) nebo při kterých dochází k překrvování oblasti hrudníku a hlavy vlivem gravitace, např. tlaky vleže hlavou dolů, pullover se zakloněnou hlavou, trénink břicha s hlavou níže než pánev, či zmíněný leg press zejména v šikmém provedení.Volba zátěže
Zátěž (volba odporu) by měla odpovídat zhruba 60-80% procentům individuálního maxima, je dobré vkládat aerobní přestávky, kdy je možné zařadit chůzi na pohyblivém chodníku, kolo, stepper apod. V případě potřeby a individualizace tréninku je dobré prodloužit přestávky mezi sériemi.

Pravidelnost
Faktor pravidelnosti je důležitý z hlediska adaptace těla na zátěž, která ve svém pravidelnosti z pohledu velikosti zátěže, struktury tréninku a časové stálosti (např. v rámci měsíčních cyklů) přináší mnohem lepší výsledky než nahodilý trénink typu „kdy mám čas“.

Dýchání
Naprosto zásadní věc při tréninku při vyšším krevním tlakem je správné dýchání, to v tomto případě znamená zejména stále pravidelně dýchat, protože jakékoliv zadržení dechu vede rychle k rychlému zvýšení krevního tlaku.Diagnostika
Pokud sportovec s posilovacím tréninkem začíná, je dobré zařadit do tréninku aktuální měření krevního tlaku a v průběhu několika týdnů zaznamenat odezvu klienta na jednotlivé cviky a po poradě s lékařem poté upravit volbu cviků a způsobu zatížení.
Obecně se dá říci, že s tréninkem velkých svalových skupin více roste krevní tlak.

Nemoci a užívání léků
Hypertenze je často spojena s jinými nemocemi, proto je třeba brát zřetel na ně brát zřetel při plánování tréninku. Nezbytná je spolupráce s lékařem.
Klienti často užívají také léky, proto je nutné znát jejich účinek.
Upozorňuji, že mnohé léky proti hypertenzi jsou na dopingové listině.

I když je známo, že sportující osoby jsou obecně méně náchylní k vysokému tlaku, jsou sporty, kde vysoký krevní tlak hrozí. Obecně se dá říci, že rizikovými sporty jsou takové, kde po ukončení aktivní výkonnostní činnosti hrozí zvýšení tělesné váhy, proto doporučuji při tréninku bývalých výkonnostních sportovců obezřetnosti, protože tam existuje riziko vyššího krevního tlaku.

Připomínám, že tento článek nemůže nahradit spolupráci s kvalitním trenérem a nenahradí součinnost lékaře.


Diskuze k článku na našem diskusním fóru

Zanechat komentář