Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Melounkův sloupek V.

pátek 27. duben 2007 13:47
Síla je občas na obtíž…

Z neznámého důvodu má většina necvičící populace utkvělou představu o tom, že lidé pravidelně navštěvující posilovny jsou všestranně využitelní v zemědělství, těžších domácích pracích nebo při stěhování, a pokud jsou alespoň trošku zruční je to jenom plus. Asi každý už slyšel brblání svých blízkých o tom, že plýtvá zbytečně energií v posilovně, když může za stejnou dobu a se stejným výsledkem pro tělo konat něco daleko užitečnějšího, třeba složit uhlí nebo zrýt zahradu. Opak je ovšem pravdou, většinu kulturistů či lifterů již při druhém kopnutí motyčkou začne pobolívat loket, při rytí záhonu se zase ozve stará bolest v zádech, při skládání uhlí jakožto aerobní činnosti je cvičící nešťastník často zbrocen potem dříve než jeho sedmdesátiletá babička. Ani Melounek není v tomto směru výjimkou. Není ani mužem, který by zryl zahradu za pět minut, ani hravě nepokácí strom a při přenášení těžších břemen si obvykle způsobí nějaké zranění. Větší silový potenciál se paradoxně díky jeho nešikovnosti projevuje spíše negativně, za svůj život stihl promáčknout, utrhnout, přerazit či jinak zničit spoustu do té doby užitečných věcí. I z tohoto důvodu se domácím pracem raději vyhýbá a když už se do něčeho pustí, obvykle to skončí nezdarem. Ovšem i slepé kuře někdy najde zrno, což lze dokumentovat na nedávném příběhu opravy karmy.

„Kape karma,“ povídá jednoho dne Melounkovi jeho krásná a milá žena.

„Hmmm…“, odpovídá s neskrývaným nadšením Melounek a vzpomínka na instalování garnýží, které s úspěchem schovával půl roku za pohovkou, a které na zdemolovaný strop po předchozím několikahodinovém Melounkově snažení přimontoval až www.nahradnimanzel.eu, mu malinko zkalila náladu.

„Budeš muset zavolat instalatéra a nejlíp bude, když mu zavoláš hned zítra“, instruuje jej žena, neboť není včerejší a tuší, že bez nátlaku bude karma kapat dalších sto let.„To zvládnu sám, nepotřebuju vyhazovat peníze oknem“, odvětí sebevědomě Melounek, a marně pak po několik dnů přemýšlí, jak pro příště krotit svojí vrozenou touhu za každou cenu ohromit.

„Hmmm..“, odvětí tentokrát žena, přičemž její zájem rozhodně není hraný. „No tak dobře, ale udělej to prosím, co nejdřív, ano?“, svoluje, přestože moc dobře zná pověstnou lenost Melounka, která jdouc ruku v ruce s nevídanou nešikovností, neskýtá příliš mnoho prostoru pro kutitelský úspěch.

„Jasněěě“, odpovídá Melounek a dodává, že hned jak bude vhodná chvíle, pustí se do opravy.

Po čtrnácti dnech, ve kterých Melounek svědomitě mění hadr, naivně se domnívajíc, že tím žena nepozná každým dnem zhoršující se stav karmy, je již tato s přístupem Melounka krajně nespokojena a připomíná mu jeho slib. Melounek ji znovu zkouší uchlácholit známým „,…jojo, mám to v plánu, hned jak bude trochu času, vrhnu se na to“, a přemýšlí, že ženy musí mít snad nějaký šestý smysl, který je vede neomylně do útoku zrovna ve chvíli, kdy jde v televizi opravdu zajímavý fotbalový zápas. Jeho zbytek si zachrání kvapným příslibem, že si příští víkend, až bude žena pryč, najde chvilku a těsnění k trubce odvádějící teplou vodu z karmy vymění.

Příští sobotu večer, kdy právě Melounek po celodenním hraní na počítači, zaslouženě popíjí s přáteli, obdrží sms zprávu. „Co karma?“, Melounkovi malinkou chvíli nedochází, že žena nehovoří o tajích východního náboženství, nýbrž o primitivním bazmeku kapajícím v koupelně a poté odpisuje, že to vede samozřejmě v patrnosti a že na to zítra hned ráno skákne.

Druhý den poté, co se ve 13 hodin probere z mrákot, vezme Melounek rozum do hrsti a přizná si, že s vrtačkou od rodičů a dvěma pofidérními šroubováky instalatéra nenahradí. I vezme auto a odjíždí do obchodu zásobit se pořádným nářadím a nezbytným materiálem (těsnícími gumičkami). Nakoupí hasák za šest set, nastavitelný klíč za pět set a neblahý pocit, že by jakýkoliv instalatér vyšel rozhodně levněji, přebíjí tím, že možná ano, ale takhle mu aspoň zbude nářadí, které se může kdykoliv v budoucnu hodit. No lež jako věž. Přihazuje tři balíčky různých těsnění a doufá, že aspoň jedno se bude hodit. Za hodinu je zpět.

Po 14té hodině vchází Melounek sebevědomě do koupelny a zavírá vodu. Zjišťuje přitom, že to nejde tak snadno, neboť kohoutek je uražený a musí se hodně přitlačit, aby se uzávěr vody pohnul. Tebe taky vyměním, pomyslí si Melounek, a nebude to dlouho trvat. Poté několika zručnými tahy odšroubuje horní matici, několika zručnými hmaty vymění těsnění, které pásne jako ulité a za pár minut již vodu znovu pouští. Některé věci by se daly dělat hned, pomyslí si. Kdo umí, prostě umí, to je marný. Zklamání přichází vzápětí. Poté, co pustí vodu, zjišťuje, že karma kape úplně stejně jako před tím. K….., prohodí zamyšleně Melounek, že bych tam dal blbý těsnění??? No, o nic nejde, vždyť jich má dalších snad patnáct….Znovu uzavírá vodu, odšroubovává matici, a znovu mění těsnění. Další salva nadávek provází zašroubování matice, neboť těsnění se ukáže být malinko větším a matice ne a ne zabrat. Při zastřihávání jeho krajů si mimoděk pomyslí, zda se ještě pořád chová jako instalatér. Nicméně účel světí prostředky, matice se chytá a Melounek ji vší silou utahuje. Při povolování vodovodního kohoutku si již raději nic nemyslí, naopak ze sebe nemůže setřást takovej divnej pocit, předtucha se tomu také někdy říká. Samozřejmě. I teď to kape, jako by sem se tomu už půl hodiny nevěnoval, začíná vybuchovat Melounek. Prchlivost je vedle lenosti a nešikovnosti třetí, a možná největší, překážkou na cestě za budovatelskými úspěchy. „K…., to je z….. krám tohleto, vyhodit to komplet a koupit nový, tohle je prostě na h…..celý,“ zoufá si Melounek. Co s tím budu teď dělat?? A co takhle vyšroubovat i dolní matici a vyndat celou trubku. Třeba to chce vyměnit těsnění i dole, kdo ví….Melounek znovu vypíná vodu, vyšroubovává tentokrát obě matice a vyndavá celou trubku. Poté zjišťuje, že dole těsnění chybí. No sláva, kvituje to Melounek s rozumnou mírou nadšení a jedno ze zakoupených tam vecpe. Nedočkavě šroubuje vše zpět, jde to docela obtížně, co ještě před chvilkou byla samozřejmost, teď už nějak nevychází… Melounek opět vší silou dotahuje obě matice, pouští vodu a ….Karma nekape! Karma nekape, neboť proud vody stříkající zespod trubky se kapáním se vší úctou k Melounkovi nazvat nedá. Vzápětí již všichni sousedi, kteří neodjeli na víkend, vědí, že si Melounek hraje na opraváře, a že se mu přitom nepříliš daří.

Melounek urychleně zavírá vodu, vyšroubovává obě matice, smutně vyndavá trubku a s jemným bolehlavem vyvolaným patrně předchozím křikem usedá na vanu. Je 16:30 a situace zdá se býti zoufalá. Po chvíli se Melounek natolik psychicky vzchopí, že se pokusí ještě jednou celou proceduru zopakovat a doufá v zázrak. Ten se samozřejmě nekoná a jeho milovaná žena otevírá dveře zrovna ve chvíli, kdy nepřetržitý příval nadávek děsí i Melounka samotného. Vyplavená koupelna a rudý Melounek třímající obří hasák nepotřebují přílišný komentář.

Oba vědí, že právě lepší polovička jejich vztahu je daleko zručnější Melounka, a proto se chápe iniciativy. Melounek se jde mezitím uklidnit do obýváku přemítajíc, jestli je lepší volat havarijní službu anebo to nechat na druhý den a zavolat normálního instalatéra. Žena jej několikrát volá, aby jí pomohl utáhnout matice, povolit vodu, ale i poté zjišťují, že voda uniká poměrně silným proudem pryč. Je zřejmé, že Melounkova síla znásobená spravedlivým hněvem a naddimenzovaným hasákem udělaly své. Celá trubka se tak nějak pokroutila, spodní matice již na ni pořádně nedoléhala a žádné těsnění to nemohlo zachránit. Zbývalo jediné. Vyměnit celou trubku za novou.

V 19:00 se Melounek vydal do jednoho z nadnárodních prodejních řetězců s cílem zakoupit „něco“, co by nahradilo zohýbanou, zrezlou trubku se dvěma starými maticemi na koncích. Byl už viditelně unaven a jen nemístně blízká vidina vyschlých vodovodních kohoutků jej hnala v jeho úsilí vpřed. Vešel tak do obrovského hangáru a jal se hledat někoho, kdo by mu mohl pomoct. Červenobílou vestičku zaměstnance hledal velmi dlouho, a když konečně jednoho překvapil v zadní části hangáru a ukázal mu bazmek, že by jako potřeboval „něco podobného“, nějak jej ani nepřekvapila odpověď znuděného pracovníka odpočítávajícího poslední minuty z nedělní směny, že „musíte do specializovaného instalaterského obchodu, tady nic takového nevedeme.“ Po této odpovědi to Melounek vzdal a pouze ze setrvačnosti ještě procházel uličky s nejrůznějšími kohoutky, těsněními a dalšími tajuplnými věcmi. Když tu náhle jej udeřila do očí ocelová (či jaká) hadice ukončená na obou koncích maticemi. Přestože byly obě matice, na rozdíl od Melounkova bazmeku, stejné, vlilo mu to doslova novou krev do žil. Zanedlouho našel celou sadu těchto hadiček a po chvilce měření matic jednu z nich sebral. Přestože byla nejkratší, měřila asi o dvacet čísel více, než trubka, což však nebránilo Melounkovi přijet domů s tajemným úsměvem na rtech. A během několika minut tam hadičku našroubovat. Pustil vodu a….karma nekapala!!!

Není nutno zdůrazňovat, že se po celý zbývající večer Melounek naparoval, nutil ženu, aby jej nazývala instalatérem a usínal v blaženém rozjímání o tom, že by si mohl třeba otevřít nějakou menší živnost s vodovodními bazmeky. Koneckonců, proč ne?

Ráno si myslel, že má de ja vu. Kape karma, oznámila mu žena. O tom se nevtipkuje, zamračil se Melounek. Já nevtipkuju, odvětila žena a smířlivě dodala, že kape o něco méně než předchozí den. Melounek se dostavil do koupelny a skutečně. Karma, asi tím, jak s ní Melounek lomcoval, povolila kousek nad vyměněnou trubkou. Hoď tam hadr, usykl Melounek, já se na to časem podívám…


Diskuze k článku na našem diskusním fóru


"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář