Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Melounkův sloupek VI.

pondělí 10. září 2007 13:57
aneb cesta není cíl...

Internet je plný článků o výživě, kvalitním a smysluplném stravování. Otázku několika málo minut představuje vyhledání konkrétních vědeckých studií rozkrývající donedávna těžko zodpověditelné otázky účinků jednotlivých aminokyselin, jejich směsí, proteinů či celých programů stravování. Lze tam nalézt odpovědi na všechny otázky týkající se tréninku a tréninkových schémat. Přední trenéři velmocí světového sportu nechávají nakouknout do své tréninkové kuchyně, existují internetové stránky, které jsou ve své podstatě katalogy provedení jednotlivých cviků, či seznamem tréninkových splitů. Tištěná i internetová periodika jsou plná historických intermezz o velikánech toho kterého sportu, o jejich neskonalé vůli, odříkání a tvrdé dřině, která je dovedla až na vrchol. V poslední době není problém nalézt a prohlédnout si mnohé vpravdě přelomové okamžiky vlastníma očima a stát se tak jejich dalším očitým svědkem…

Tak kde je chyba? Proč ve fitkách nepotkáváme samé švarcenegry, lépe řečeno proč v nich nepotkáme ani jediného Arnolda, či obdobu jeho ženského protějšku, existuje-li nějaký? Příčina podle mého netkví pouze v tom, že drtivá většina návštěvníků posiloven, fitness center a nejrůznějších wellness center neví, jak má cvičit, jak se má stravovat. Odpověď nelze hledat ani v předpokládaném nedostatku vůle, té má na začátku cesty naopak každý na rozdávání...Tak proč?Základní nedostatek tkví dle mého v neurčení konkrétního cíle, čeho vlastně chci svým snažením dosáhnout. Chtít zhubnout nebo naopak přibrat je sice zbožné přání většiny populace naší krásné ateistické země, ovšem jako cíl nepoužitelné, neboť příliš vágní. Pokud bych použil často omílaného přirovnání, omegu bych v takovém případě viděl v nastavení cesty, alfu v jeho cíli. Můžete disponovat perfektními teoretickými znalostmi, nastavit si špičkový stravovací režim a progresivní trénink, ovšem bez jasného cíle, čeho tím chcete dosáhnout, je to celé k ničemu a deziluze číhá na dosah. Opačný postup, tedy vytyčení nějakého cíle, ovšem bez podrobného itineráře, jak jej dosáhnout, také nikam nevede. Respektive vede poměrně jistě ke stagnaci, či v horším případě ke zranění.

Vím, o čem mluvím. Deset let jsem promrhal zkoušením nejrůznějších tréninkových postupů a diet. Sice se střídavým úspěchem, ovšem z dlouhodobějšího hlediska s výsledky ryze průměrnými. Potom jsem potkal stávajícího sparinga a díky jeho tahu na branku nastal obrat téměř okamžitě - zapsání do oddílu liftu v Kuřimi, jedny závody, druhé závody, při pětikilovém osobáku už neskáču dva metry do vzduchu, nýbrž mi v uších zazní Burnovo znuděné – „zvýšiť si maximá o 2,5% počas 4 mesiacov je u mňa stagnácia…“. Dalo by se možná říci, že k dalšímu „mentorování“ mě opravňuje osobní zkušenost heh.

Člověk by si měl hned na začátku stanovit, čeho PŘESNĚ chce dosáhnout a zda má vůbec možnost cíl splnit. Nejčastější cíl - chtít zhubnout „na koupaliště“ – je příliš vágní a jako takový často končí nezdarem. Počáteční nadšení brzy vystřídá zmar, který je navíc nebezpečný v tom, že kandidáta do plavek odradí od jeho cíle i do budoucna a utvrdí ho v přesvědčení, že zrovna v jeho případě je genetika svině a kamarádi maj beztak pravdu, když tvrdí, že zas tak tlustej není a hlavní je bejt v pohodě a ne sebe trápit hladem a ostatní svojí nervozitou. Cíl musí být konkrétní – např. zhubnu do 3 měsíců o 10 kg.

Samotné vytyčení cíle nestačí, byť bude sebekonkrétnější. Ono ve finále nebude velkého rozdílu mezi nekonkrétním cílem (zhubnu) a konkrétním cílem (shodím za 3 měsíce 10 kilo), pokud v průběhu cesty k jeho splnění vyvstanou pracovní povinnosti, dovolená či jiné kratochvíle a znemožní cíle dosáhnout. Nemá smysl zas a znovu začínat, pokud víme, že splnění cíle je nereálné. Již při vytyčení cíle je proto nezbytně nutné zvážit své možnosti tak, aby cestu za vysněnými výsledky nemohlo nic zhatit.

Pokud máme cíl a jsme si jisti, že máme pro nejbližší měsíce volno v diáři, musíme vytvořit jakýsi fahrplan, bez kterého to nepůjde. Ten se týká jak stravy, tréninku, tak případně nasazení suplementů a dalších věcí. Je zřejmé, že v prvních týdnech diety není potřeba utáhnout kohoutek na maximum, to je spíš ke škodě věci. Je třeba nastavit dietu tak, aby váha padala o jedno kilo týdně a tomu dietu přizpůsobit. Není to nijak komplikované a předejde to pozdějšímu rozčarování z toho, že se v půlce diety vše „zaseklo“ a tělo začalo stávkovat. Úplně stejně se pracuje s tréninkem, který je potřeba vybrat již na začátku tak, aby v sobě obsahoval určitou míru progrese a zároveň se přizpůsobil dietnímu režimu.

Již na začátku je nezbytné stanovit trénink a dietu a v průběhu snažení jej bezvýhradně dodržovat. I Dorian Yates, sedminásobný Mr. Olympia známý svým brutálním nasazením, prohlašoval, že pokud by se měl řídit svým instinktem, seděl by na zahrádce u piva a pozoroval procházející krásu…Stanovení pevného stravovacího cyklu a tréninku ovšem chrání i z druhé strany – z počátku je nadšení největší a snadno by mohlo dojít k přetrénování či ke zbytečnému utažení diety. Na to je vždycky času dost.

Možná nejdůležitější věc na závěr. Člověk není nikdy s ničím spokojen. Je třeba již na počátku vědět, co bude následovat po splnění cíle. Je nesmysl po zhubnutí 10 kg seznat, že je to málo a dále pokračovat v dietě. Výsledek skutečně nemusí být uspokojivý, je však třeba nechat tělo i mysl odpočinout, třeba i za cenu nabrání několika kil zpět a po dvou třech měsících pokračovat, než bez přestávky v tortuře pokračovat. Výsledky tomu nebudou odpovídat.

Uvedený příklad shazování váhy se dá samozřejmě aplikovat prakticky na cokoliv. Pokud je cílem 150kg benč a cvičenec se pohybuje někde kolem 100kg, nemusí se nutně jednat o onen mlhavý cíl zmíněný na počátku. Plánování je ovšem dlouhodobější, a proto složitější. Musí obsahovat dílčí cíle, po jejichž splnění následuje volnější období, rehabilitační, které je v zásadě stejně důležité, jako předchozí overload. Nemá význam neustále zvyšovat váhy a šponovat tělo, v lepším případě přijde stagnace, v horším zranění. Jednotlivým obdobím odpovídá i stravovací režim. Nemá smysl držet při overloadu dietu, stejně jako nemá smysl se v rehab. části přežírat. Pokud má zvýšení výkonu za následek nabrání nežádoucí hmoty, lze to řešit krátkodobou dietou s cílem, co nejvíc udržet sílu. Kombinací je mnoho. Vždycky je však důležité mít CÍL. Bez něho nelze ničeho dosáhnout. A než-li marnit čas v posilovně – to je možná opravdu lepší jít s kamarády do hospody a pořádně to rozbalit.

A neodpustím si trošičku osobnější poznámku na závěr – ideálním řešením je stát se aktivním sportovcem. Blížící se termín závodů (jakýkoliv srandamač bohatě postačí!) je tím nejsilnějším motorem k dosažení co možná nejlepších výsledků. Pozávodní období je potom jakýmsi přirozeným rehab. obdobím s množstvím času pro bilancování, co se povedlo a co ne a ideálním obdobím pro stanovení dalších cílů…


Diskuze k článku na našem diskusním fóru


"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář