Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Cvičení a zdraví

neděle 2. prosinec 2007 12:59
To že se máme hýbat, slyšel (minimálně) od našich rodičů snad každý. Pro děti je to přirozené, proč však velká část dospěláků přestane se sportem? Myslí si, že když nebudou kouřit, nebudou obézní a vyhnou se alkoholu, zůstanou pak zdraví?

OMYL, máme nové fakta, která ukazují že: "Nedostatečné používání svalů při práci, tolik rozšířené především mezi kancelářskými silami, může být skoro stejně škodlivé jako kouření cigaret. Úmrtnost lidí, kteří se nepohybují, je až o třetinu vyšší než u aktivnějších jedinců." (citace z magazínu GEO)."Lidé mají obecně zafixováno, že fyzická nečinnost nemůže člověku škodit, pokud si dokáže uhlídat svoji váhu a přijímá racionální stravu. To považují lékaři evoluční medicíny jako Frank Booth z University of Missouri za naprosto mylný závěr. Moderní lidé jsou prý totiž stále naprogramovaní na život lovců a sběračů, neboť naše genetická výbava se v posledních 10 000 letech od doby kamenné sotva v čem změnila.

Lidé tehdy při shánění potravy, lovu divoké zvěře i stavbě svých obydlí dennodenně předváděli špičkové atletické výkony. Ti, kteří toho nebyli na základě své genetické výbavy schopni, vymřeli. Naopak v jedincích, kteří přežili, se tak v průběhu let vytvořila biologická výbava, která se dědí z generace na generaci. Zaručuje optimální průběh všech tělesných pochodů, ale jen tehdy, pokud se jedinec každý den hýbe.

Na jedno však úspěšný model Homo sapiens není nastaven: na nedostatek pohybu."

Pohyb má vliv na látkovou výměnu a právě civilizační choroby se zdají být velice blízce spojeny s nedostatečným fungováním metabolizmu.

"V těle, které trpí nedostatkem pohybu, váznou biochemické pochody a mnohem víc se například tvoří žlučníkové kameny: Osobám, které vedou sedavý způsob života, je například mnohem častěji než zbytku populace odstraňován žlučník. A protože v pomalém, pasivním těle probíhá pomalu také trávení, prodlužuje se i doba, po kterou je tělo v přímém kontaktu s látkami přijatými v potravě, jež mohou vyvolat vytvoření zhoubného nádoru. Je faktem, že neaktivní lidé mají o 50 procent vyšší riziko karcinomu tlustého střeva.

Příčinu velké části civilizačních chorob spatřují lékaři evoluční medicíny v tom, že je vlivem nečinnosti vyřazena z normálního chodu látková výměna."

Pro zajímavost, nejvyšší počet úmrtí v ČR je připsán na vrub kardio-vaskulárním chorobám (51,4%) a hned na druhém místě rakovině (mimo jiné rakovině tlustého střeva, žlučníku) (27,2%). Obě onemocnění mají přímou nebo nepřímou spojitost s pohybem.

Je nutné si uvědomit, že každý máme danou určitou genetickou výbavu. Proto celoživotní sportovec stravující se racionálně, může onemocnět rakovinou. Na druhou stranu typický "ležák" Franta, který vymetá jen hospody a kouří, se dožije vysokého věku. To není argument... Podívejme se na to z pohledu celé populace. Statistika nuda je, má však cenné údaje... Člověk může z velké části ovlivnit pravděpodobnost a míru projevu.

Aby toho bylo více, zapatral jsem po dalších statistikách. Zaměřil jsem se především na spojitost fyzické aktivity s kvalitou života. Všechny studie (1, 2, 3, 4) potvrzují (moji) hypotézu, že cvičení zvyšuje "prožitěk všedního dne".

Cvičení nepůsobí pozitivně jen na fyzickou stránku člověka, ale i na psychiku.

Každý z nás to zná, po odcvičeném tréninku v posilovně se mu nahrne do hlavy příjemná nálada - endorfíny dělají svou práci dobře. Nepřímé působení pohybu na zlepšení fyzického stavu je jasné. Když dobře vypadáme, jsme v kondici, zákonitě se budeme cítit lépe a sebevědomě.

Z mých zkušeností mohu potvrdit, že to nejsou jen teoretické "žvásty", rukou mi už prošlo docela dost lidí a vesměs vše potvrzují. Bohužel, (zejména) ti mladší z nás, si myslí, že je času dost. Pokud vůbec, chtějí řešit nadváhu a nedostatek pohybu až v pozdějším věku - tedy pozdě. Ti co ke mně přijdou s tím, že potřebují pomoc, už ví že něco zanedbali. Sklízí co si zaseli (obezita, bolesti páteře, ...) a sami říkají "kdybych se na to předtím nevy....".

Proto se snažím trochu vyzvednout nutnost starat se o sebe nejen po duševní stránce (proč jsou např. ve školách jen 2h. tělocviku týdně? oproti 28h. dalších předmětů), ale i fyzické.


Klíčové body:
- úmrtnost lidí, kteří se nepohybují, je až o třetinu vyšší než u aktivnějších jedinců
- když dobře vypadáme, jsme v kondici, zákonitě se budeme cítit lépe a sebevědoměDiskuze k článku na našem diskusním fóru


Použitá literatura:
Geo
1. Shibata A, Oka K, Nakamura Y, Muraoka I. Recommended level of physical activity and health-related quality of life among Japanese adults. Health Qual Life Outcomes. 2007 Nov 28;5(1):64
2. Neumann NU, Frasch K. The significance of regular physical exercise for health and well-being. Dtsch Med Wochenschr. 2007 Nov;132(45):2387-91
3. Broocks A. Physical training in the treatment of psychological disorders. Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz. 2005 Aug;48(8):914-21
4. Med Sci Sports Exerc. 1998 Jun;30(6):992-1008.
American College of Sports Medicine Position Stand. Exercise and physical activity for older adults.

Zanechat komentář