Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Nikol Studnařová - rozhovor před soutěží

pátek 22. listopad 2013 14:18
Ahoj Nikčo, předem děkuju za rozhovor, snad se tady taky trochu rozepíšeš, jako to umíš na blogu =) Na webu už jsi měla několik článků, takže o tobě naši čtenáři nejspíš ví. Pro ty, kteří by o tobě ale slyšeli poprvé - kdo je ta vyrýsovaná 17letá slečna a co jí v nejbližších dnech čeká?
Ahoj! Spíš já bych měla poděkovat! Je mi teprve 17 a toto už je druhý rozhovor, který se mnou někdo dělá. A to jen díky tomu, že se věnuju tomu, co mě baví - tedy psaní blogu a cvičení. Hlavně blog mi pomohl v mnoha věcech a taky jsem díky němu poznala spoustu lidí, kteří mají stejné zájmy jako já. Snažím se prostřednictvím něho inspirovat ostatní a to hlavně v oblasti cvičení a zdravého životního stylu... A mám dojem, že se mi to celkem daří. Každý den mi na mail, facebook nebo přímo na blog přichází zprávy od mých čtenářů, kteří chtějí buď poradit s jídelníčkem a cvičením, nebo jen poděkovat za to, že jim můj blog v něčem pomohl. To mi samozřejmě vždycky udělá velkou radost. Snažím se odpovídat na všechno, ale škola, trénink a nějaká ta starost o domácnost mi zabere spoustu času. Musím říct, že se přes pracovní týden téměř nezastavím :)
A tento týden bylo všechno ještě složitější. Chystám se na podzimní kondiční soutěže. Ta první z nich se bude konat už tento týden v sobotu. A musím říct, že příprava tento týden mě otestovala nejen fyzicky, ale i psychicky. Původně jsem se na tuto část těšila, protože mám ráda výzvy a zkouším, co všechno zvládnu, ale snižování sacharidů na začátku týdne téměř na nulu, celý den být jen na mase a trošičce rýže, to jsem opravdu musela zkousnout zuby, abych to zvládla. Ve středu, kdy jsem měla poslední trénink tento týden, jsem se málem rozbrečela z toho, jak jsem byla unavená a vyčerpaná :D Ale musím říct, že jsem to zvládla a dnes už se příjem sacharidů naopak navýšil, takže si pískám a mám zase dobrou náladu :)

 
Pověz prosím čtenářům, jak to všechno pro tebe začalo. Jak jsi se dostala k fitness?
Ke cvičení jsem se dostala zhruba před 4 lety. Jako většina ostatních holek jsem nebyla spokojená se svou postavou. Do té doby se můj jídelníček ani zdaleka nepřibližoval k nějaké zdravé stravě (brambůrky a pizza v 11 večer pro mě nebylo nic nezvyklého :D) a sport se mi taky moc nezamlouval. Zezačátku jsem začala s takovými těmi ''holčičími'' sporty jako aerobik, zumba, jumping, běh... Zkusila jsem toho hodně, ale u ničeho jsem moc dlouho nevydržela.
Podařilo se mi zhubnout, ale naopak jsem zhubla až moc a dostala jsem se do podváhy. Když jsem si to v hlavě srovnala, rozhodla jsem se, že chci přibrat. Zpočátku jsem cvičila doma se základním vybavením (hrazda, činky, kettlebell, švihadlo). Na začátku tohoto roku jsem se ale rozhodla to vzít na ''vyšší level'' a koupila si permanentku do posilovny. A můžu říct, že to byl rozhodující okamžik v mém životě :D Od té doby, co jsem poprvé vstoupila mezi činky a kotouče, se ve mě probudila závislost a zamilovala jsem si to. Posilování mi toho dalo opravdu hodně a změnila jsem se celkově. Mými vzory už nejsou vyhublé modelky, ale fitnessky a sportovci. Jídlo beru jako palivo, ne něco, čeho se musím ''bát''. Na svoje tvrdé tréninky potřebuju dostatek energie, jinak bych neměla sílu a nemohla bych se zlepšovat. Posilování mi taky zvýšilo sebevědomí. Ve fitku jsem neustále mezi chlapy, takže jsem se musela ''otrkat'' a naučit se nebýt nervózní, když makám a půlka lidí na mě zírá :D
Musím říct, že ikdyž budu soutěžit v kategorii bodyfitness, mým hlavním zaměřením není vzhled těla, ale hlavně síla, rychlost a další dovednosti. Proto taky největší část svého tréninku věnuju základním a vzpěračským cvikům. A až k závěru tréninku se soustředím na izolované cviky, abych ty svaly pořádně ''vypálila''.

Za tuhle dobu, kterou cvičíš, co konkrétně se změnilo ve tvém životě?
Na otázku jsem už odpověděla výše, změnilo se prakticky všechno :D Můj vztah k jídlu, moje vzory, nebojím se říct svůj názor a stojím si za svým. To bude tou posilovnou, je to všechno propojený :)
Poslední dobou se změnil i můj postoj ke cvičení. Dřív jsem měla tendenci cvičení komplikovat, dělat složité kombinace cviků a nakonec to vůbec k ničemu nevedlo, nemělo to prostě hlavu a patu. V posilovně jsem se ale naučla, že hlavní jsou základní cviky a progres ve váhách. Nepotřebujete supermoderní stroje a složité pomůcky ke cvičení. Stačí činky, kotouče a váha vlastního těla a snažit se být silnější, než jste byli minule.
Jak reagovalo okolí na tuhle změnu? Je mi jasné, že jsi díky novým znalostem musela řešit úplně jiné věci a lidi naopak museli reagovat na změnu tvojí postavy.
V mém věku má většina holek úplně jiné zájmy, než mám já. Nestarám se o nejnovější módní trendy, nevyšiluju, když si při cvičení zlomím nehet, skoro se nelíčím a přežiju i ty mozoly na dlaních od činek :D Zatímco jiné holky jdou třeba nakupovat nebo na kafíčko, ja svůj volný čas trávím ve fitku mezi chlapy. Ale mě to tak neskutečně baví, že bych nikdy neměnila.
Ti, co čtou můj blog, tak ví, že mi opravdu nezáleží na tom, co si o mě myslí okolí. Když má někdo blbé řeči na mé krabičky s jídlem, že i o víkendu vstávám brzo, abych mohla jít ráno do posilovny, že si na oslavě nedám zákusek... neřeším to, jsem na to zvyklá a jde mi to jedním uchem dovnitř a druhým ven :D
Mám ale to štěstí, že většina mých přátel a rodina mě podporuje v tom, co dělám a co mě baví.
S tou změnou postavy bych to moc nehrotila. Bavíme se o kategorii bodyfitness, ne o kulturistice. Když jsem oblečená, vypadám úplně normálně. Od většiny holek mě ale liší třeba to, že mi nepřetíkají boky přes kalhoty a nemusím shánět krémy proti celulitidě :D

Když jsme u té školy. Jakou školu nyní studuješ a jaké máš plány do budoucna?
Nyní jsem ve třeťáku na gymnáziu, takže maturita je už za rohem. Poté bych chtěla na výšku, ale ještě jsem se na 100 % nerozhodla, kam podám přihlášku. Jednou ale chci rozhodně dělat to, co mě baví. Takže je jasné, že to bude spojené se cvičením! Ráda bych dělala osobní trenérku a výživové poradenství. Taky bych ráda vytvořila nějakou značku se sportovním oblečením a prodávala hlavně velké množství pestrobarevných legín, samozřejmě! :D

A asi plánuješ nosit legíny ještě několik desítek, nebo lépe stovek let, že? =)
No že se ptáš! Budu makat na tom, abych se i v 70 letech mohla po městě procházet v obtáhlých legínách, aniž bych svým zjevem děsila nevinné spoluobčany!

Kdo se ti ve světě fitness/kulturistiky nejvíc líbí. Směřuješ i svou postavu k takovému ideálu?
Ve světě fitness mám hodně vzorů, těmi největšími jsou asi Nicole Wilkins a Sophie Arvebrink. Nicole se tento rok stala vítězkou Olympie v kategorii figure, což je taková obdoba českého bodyfitness. Právě v té kategorii bych taky v zahraničí jednou chtěla závodit. A Sophie je holka ze Švédska, která na tom je podobně jako já - dříve to byla hubená holka a nyní je zamilovaná do fitness a na internetu inspiruje spoustu lidí, to je taky můj cíl!

Stejně tak, jako lidé sledují tvůj blog, máš i ty svou denní rutinu při které musíš navštívit nějaký cizí blog, o který se zajímáš, webové stránky nebo youtube kanál? Vsadím se, že toho máš hrozně moc, stejně jako já.
No jistě! Mými oblíbenými zdroji informací hlavně o tréninku jsou stránky breakingmuscle.com, bodybuilding.com, t-nation.com a nerdfitness.com
A pro inspiraci chodím hlavně na instagram, kde ''sleduju'' svoje vzory ze zahraničí (právě i Nicole Wilkins) Mnoho z nich zde zveřejňuje svoje pokroky, tréninky a recepty.
Na youtube mám nejraději kanál Elliota Hulse. Je vidět že ví, o čem mluví. S většinou jeho názorů souhlasím a navíc je na něj hezký pohled :D

Jak důležitou roli hrají v současnosti sociální sítě? Určitě si dobře uvědomuješ, že máš velkou sledovanost blogu, ale i instagramu.
Podle mě v současnosti hýbou světem. Není to špatně. Můžeme díky nim komunikovat s lidmi z celého světa a otevírají se nám nové možnosti. Já bych se například bez blogu ani k závodení nedostala.
Ale musíme to umět kontrolovat a nesedět u počítače od rána do večera! :D

Máš velký talent podat svůj názor na něco, očem třeba ostatní lidé nemluví. Je vidět, že toho čteš hrozně moc a ráda na sobě zkoušíš nové věci. Myslíš, že je tohle ten největší důvod, proč se o tebe lidé zajímají?
Jo to máš pravdu. Ráda zkouším nové věci a testuju je na sobě :D Ale dělám to spíš pro sebe, než abych nějak zapůsobila na ostatní. Rok jsem jela na paleo stravě. Tento způsob stravování mi vyhovoval, ale vzhledem k mým zájmům a cílům to není to pravé. Potřebuju opravdu hodně sacharidů k tomu, abych nabírala svalovou hmotu. Ne, že by paleo znamenalo low-carb, ale je při něm těžké do sebe tolik sacharidů dostat (pokud bych teda neměla jíst 6x denně batáty, což bych se asi nedoplatila :D)
O mě se lidé zajímají? :D To mi moc lichotíš. Možná je to mým ''lidským'' psaním - na blogu se nijak nepřetvařuju, prostě píšu, jak mi to přijde pod prsty (což vlastně dělám i teď :D) a sem tam prohodím nějaký ten vtípek (nebo se o něj alespoň pokusím).Když vynecháme cvičení a legíny, jaké jsou tvé další zájmy? A kolik takových zájmů ti ubylo od doby, co jsi začala s cvičením?
Dřív jsem ráda vařila a pekla, postupem času mě to ale přešlo a stačí mi vaření masa a rýže každý den :D Obecně sport je asi mým největším koníčkem - ráda jezdím na kole, kolečkových bruslích, chodím ven se psem, sprintuju. Zkusila jsem i některé adrenalinové sporty, jako bungee jumping :D Je to už pár let zpátky a teď bych do toho už fakt nešla. Jinak taky moc ráda kreslím, některé své kresby mám i u sebe na blogu.

Jak tedy vypadá takový tvůj normální den? Ikdyž, teď je to určitě trošku jiné, protože máš pár dní do soutěže.
Přes pracovní týden mám celý den plný - vstávám v 6, nasnídám se, jdu do školy, kde jsem tak do 3 hodin. Poté jdu do fitka a domů přijdu tak mezi 5.a 6. večer. Navečeřím se, skočím se psem, trochu to doma uklidím, nachystám školu na další den, odpovím na emaily a otázky na blogu. Pokud zbyde čas, napíšu nějaký článek. Pak si připravím jídlo na další den (cca 15 minut času) a padnu vyřízená do postele :D
Víkendy/prázdniny jsou o něčem jiném. Pořád vstávám v 6. Ráno jdu do posilony a potom mám celý den ''volno'', takže jdu třeba s někým ven, jedu nakupovat legíny, nebo jen tak lenoším :D


No na konec bych se tě rád zeptal ještě k pár věcem ohledně soutěže. Kdy tě napadlo, že půjdeš na soutěž?
Vlastně to ani nebyl můj nápad. Když jsem začínala cvičit, moc jsem se o soutěžení nezajímala, dělala jsem to jen tak pro sebe. Díky blogu mě ale kontaktoval jednatel firmy Smartlabs a nabídl mi, že mě připraví právě na kondiční soutěže a bude mě sponzorovat. Domluvili mi taky trenéra, Honzu Cahu, který mi poradil s jídelníčkem a tréninkem. Ihned jsem se pustila do objemového jídelníčku, do závodů zbývaly nějaké 4 měsíce, a já jsem se v prvních třech snažila nabrat co největší množství svalové hmoty. Podařilo se mi nabrat nějakých 6 kg. Poté jsem to musela stopnout a najet na dietnější jídelníček, jinak bych na podium ani nemusela chodit. Byla bych tam jak kulička :D Rozhodně nemám svalové objemy, které bych chtěla, ale po soutěži se do toho opět pořádně opřu, aby ty svalíky zase rostly!

Takže Honza Caha, Luboš Koumal a podpora firmy Smartlabs ti, myslíš, pomohla?
Ano, máš pravdu. Dohled profíků, to je přesně něco, co jsem potřebovala! Honza mi skvěle poradil s jídelníčkem a Luboš se mnou pečlivě trénoval pózing (a že se mnou je sakra těžká práce!) A to, že hned před svou první soutěží mám sponzora, o tom se většině lidí ani nesnilo!

S jakým cílem tedy jdeš na soutěže? A jak jsi zatím spokojená s formou? Za sebe musím říct, že ta tvá proměna od prázdnin je vážně velká. Ohromně jsi zapracovala na zádech a ramenou, což je asi základ pro tvou kategorii. Vážně se mi to líbí!
Bude to moje první zkušenost. Jako vždy jsem do toho dala všechno, co jsem mohla. Ani jednou jsem nevynechala trénink, nedala si nic navíc, nevynechala žádné jídlo. Ale růst svalů chce čas, pořád jsem ještě hubená žaba :D Na zádech a ramenou je podle mě největší změna, problém mi dělají nohy. Ikdyž se snažím, jak se snažím, rostou pomalu. Když si ale uvědomím, že minulý rok jsem měla o 15 kilo méně, tak mi to zase dodá elán a se svou formou jsem spokojená :)

 

Super Nikol! 15 kilo... to nenaberou ani kluci za první rok cvičení. Ještě jednou díky za čas. Vím, že máš toho času teď hrozně málo, navíc pár dní před soutěží. Navíc jsi vlastně pořád ve škole a máš za sebou pár dní bez sacharidů. Ale už jsi skoro v cíly, který bude ve skutečnosti znamenat začátek. Víš, že ti moc fandím a stejně tak hodně dalších lidí. Pokud chceš někomu poděkovat, tak můžeš tady.
Chtěla bych poděkovat každému, kdo mě podporuje - firma Smartlabs, Honza Caha, Luboš Koumal, rodina, čtenáři mého blogu. Ti všichni mi velmi pomáhají a bez nich bych si ani neškrtla. Takže ještě jednou - Děkuju! :)

 

 

Zanechat komentář