Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Europa Cup Golčův Jeníkov 2015 Featured

pátek 21. srpen 2015 10:15

Je moc hezké, když v České republice roste počet soutěží strongmanů a my, fanoušci, se můžeme vracet stále na stejná místa už poněkolikáté. Europa Cup Golčův Jeníkov 2015 byl název závodů, které se v neděli 16. srpna uskutečnily v Golčově Jeníkově a celkově se tak v tomto městečku jednalo již o 8. ročník soutěže. Neděle byla dost možná posledním tropickým dnem tohoto léta a v takový den většinou přichází bouřky. Toho se však nebáli jak pořadatelé, tak ani závodníci spolu s fanoušky. Fanoušků přišlo zatím vůbec nejvíc za všechny ty roky. Tolik jich v „Golčáku“ ještě na strongmanech nebylo. A závodníci? Ti přijeli jak z celé České republiky, tak i ze zahraničí. Polsko, Srbsko i Maďarsko zde mělo svou účast. Pojďme ale k samotné soutěži, která začala přivítáním všech soutěžících a následně první disciplínou.

První disciplínou v Golčově Jeníkově bylo letos tahání kamionu. Závodníci se pomocí lana pokoušeli, zapření o špalek, popotáhnout tahač na 20 metrů v co nejkratším čase. Jak jim to šlo? V časovém limitu jedné minuty se to podařilo všem včetně závodníka, který vlastně na těchto závodech neměl co dělat. Jedná se o amatéra Jaroslava Švejdu. Amatér v takové konkurenci? No nezalekl se toho ani trošku. Hned v první disciplíně ukázal, že přestup do profi je jen otázkou času. Druhé místo v první disciplíně za Čestmírem Šímou byl pro Jardu dost možná nejlepší výsledek, jakého na takovéto úrovni dosáhl. Časem 29,56s zaostal sice o více, než 5 vteřin, za Čestmírem (24,44s), ale na další profíky to už stačilo. Pepa Mazač (29,69s), Lukáš Svoboda (30,25s) a další 2 závodníci se pak spolu s Jardou vešli do rozmezí 1,1 vteřiny. Tak těsný byl souboj o druhé místo! První disciplína se vůbec nepovedla Jirkovi Vytiskovi, který nezvykle skončil na poslední místě. Už si nepamatuji, jestli šel hned první, ale mám takový dojem, že ano.


Druhá disciplína v Golčáku byla hodně zajímavá. Kláda na maximální výkon. Začnu znovu Jardou Švejdou. Ten zvedl 140kg a já myslím, že si tím vylepšil osobní rekord. To si tedy pamatuji z moderování Leoše Kubeše, který je spolu s Pavlem Chámou pořadatelem této soutěže.  Hned 7 závodníků se pak dostalo na 160kg a výš. A to je sakra dobrá váha! Tolik profíci v České republice moc často nezvedají.

Některé pokusy byly dost o zdraví, a i když to byla show, tak byl v očích diváků vidět strach. Obrovská kláda znamenala hodně nestabilní dotlak a zraněním to odnesl Radek Paták. Radek si při pokusu s kládou o hmotnosti 180kg poranil stehno a musel ihned po této disciplíně odjet do nemocnice. 170kg zvládli spolu s Radkem zvednout také Pepa Mazač, který má letos famózní formu, a Lukáš Svoboda. Lukáš Svoboda měl z tohoto výkonu hodně velkou radost a taky to dal všem najevo. Bylo parádní sledovat, jak se raduje! A měl z čeho. Letošní sezóna v jeho podání rozhodně není taková, jako ta loňská, a podat takovýto výkon se rozhodně počítá. 170kg překvapivě nezvládl vytlačit Čestmír Šíma. Když jsme se před touto disciplínou bavili o tom, jak asi bude probíhat, tak jsme se shodli na tom, že Čestmír zvedne 180kg a bude zkoušet 190kg. Nestalo se. Škoda.

Třetí disciplína – nošení asi 300 kilových ohrad na vzdálenost 40 metrů. Po odstoupení Radka Patáka zůstalo v soutěži 10 závodníků a to znamenalo, že s 300kg v rukách poběží 5 párů. Většina atletů měla s touto disciplínou velké problémy. Dokončit se ji podařilo jen dvěma strongmanům. Časem 31,85s vyhrál naprosto suverénním způsobem Čestmír a bral 11 bodů za první místo. Druhý v čase 50,47s skončil Pavel Zadražil, který se v Golčově Jeníkově ukázal jako jediný zástupce Kutné Hory. Jirka Dejmal totiž ukončil sezónu. Na další umístění se jako vždy můžete podívat v tabulce dole.

Disciplína číslo 4 – mrtvý tah s autem. Začnu od prvního místa. To totiž i zde získal Čestmír Šíma, který šel na disciplínu z prvního místa jako poslední a dobře tak věděl, kolik musí zvládnout platných opakování. Potřeboval 11 pozvedů a to také zvládl. Celkem lehce. Čestmír mohl jet docela pomalu a moc hezky držel techniku. Po nějakých 40s se zeptal, jestli už má těch 11 opakování a rozhodčí Pavel Cháma ho ujistil, že ano. Čestmír se usmál, položil auto na zem a odešel jako vítěz se ziskem 11 bodů za 11 opakování. 10 bodů dostal za 10 opakování Jirka Vytiska, který tento bodový zisk potřeboval jako sůl. Posunulo ho to dost dopředu. Ostatní závodníci dosti bojovali s úchopem. Hodně jich mělo utrhané mozoly z ohrad a mrtvý tah s autem to jen dodělal. Nemo Tasic, Michal Tichý, Akos Nagy – ti všichni na tom byli s dlaněmi hodně špatně. No byla to tvrdá disciplína, o tom žádná.  

Poslední disciplína – atlasovy kameny. Hodně strašidelná disciplína v tom větru, který se proháněl náměstím v Golčově Jeníkově. Závodníci museli dostat 5 těžkých koulí na vysoký stojan, který zrovna moc stabilně nevypadal, ale účel nakonec splnil. Šlo se od nejlehčí koule po nejtěžší. 115kg – 130kg – 150kg – 165kg – 175kg. Nepovedený car deadlift, kde zvládl Lukáš Svoboda pouhá dvě opakování, znamenal pro Lukáše téměř jistě už před poslední disciplínou celkové třetí místo. To ale Lukášovi vůbec nevadilo. Koule zvedl ze všech závodníků s největší lehkostí a v čase 39,56s jasně vyhrál a získal 11 bodů. Druhý skončil Čestmír Šíma, jehož vítězství v Golčově Jeníkově bylo tak nějak jasné už po ohradách. Tito dva strongmani byli také jediní, kteří disciplínu dokončili. 175kg nezvládli zvednout Pepa Mazač a Pavel Zadražil. Ale bylo to vážně těsné! Oba bojovali. Ze zbylých 6 závodníků se pak všem podařilo zvednout 150kg. Všichni se tak podělili o 4,5 bodu. Smutně dopadl závod pro Nemanju Tasice, který si zde nejspíše poranil biceps. Dobře to z výrazu jeho tváře rozhodně nevypadalo. S rukou pak raději ani moc nehýbal.

Tyhle závody mě vážně bavily! Tolik diváků jsem v České republice na závodech snad ještě ani neviděl. Diváci povzbuzovali všechny závodníky bez ohledu na jejich národnost, výšku, hmotnost nebo schopnost pobavit. Ale je pravda, že roztržené tričko Pavla Zadražila po zvednutí čtvrtého kamene si vyžádalo obrovský potlesk. Leoš Cháma byl na mikrofonu znovu bezchybný. Pavel Cháma a Jirka Žaloudek, který mimochodem se závoděním rozhodně nekončí, se role rozhodčích ujali velmi schopně. Zajímavé bylo také sledovat Čestmíra Šímu, když si šel pro medaili a ceny za první místo. Tak extrovertně snad ještě nikdy na závodech nesoutěžil. Já sám tedy děkuji závodníkům za super výkony, dívalo se na to skvěle! Pořadatelům za skvěle vymyšlené závody, i když zde si postěžuji na zábavu v podobě jakéhosi tance tří dívek. To bylo vážně zdlouhavé a každý, kdo stál okolo mě, tak se nemohl dočkat, až odejdou. Pomocníci také odvedli moc dobrou práci. Všechno jim šlo od ruky, na nic se nečekalo. Poděkování patří také sponzorům, bez kterých dnes už nejde téměř nic. Já doufám, že se v Golčově Jeníkově uvidíme i příští rok. Jezdím tam totiž moc rád fandit!

Poděkování za fotky patří René Svobodovi. Galerii a článek na www.svoboda.info naleznete zde
http://www.svoboda.info/galerie/sport1/foto_ve-strongmanovi-2015-v-golcove-jenikove-zvitezil-cestmir-sima/

Zanechat komentář