Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Julie Švecová - rozhovor Featured

pondělí 26. září 2016 0:00

Julie, představ se prosím čtenářům serveru Osvalech.

Ahoj, ( jmenuji se Julie), je mi 32 let a bydlím ve Vilémově u Litovle. Jsem nedoslýchavá a odezírám ze rtů.

Kdy a jak jsi se dostala ke vzpírání? Přeci jen to není sport, který se dá dělat úplně všude.
Oficiálně jsem vzpírat začala na své 23. narozeniny, kdy jsem se stala členkou TJ Bohemians Praha. Předtím jsem to párkrát zkoušela ve fitku, kde mě to učil nadšenec Andrej Beran. Museli tam z nás mít radost. Kovový Grun kotouče, nechráněná podlaha a samozřejmě to na začátku dost padalo. Kdyby mě Andrej svým nadšením nepřesvědčil, ať si to zkusím, nikdy by mě nenapadlo, že se mi tento sport bude líbit.
Vzpírárnu na Bohemce objevil taky Andrej a vyprávěl mi, jak je to krásná rozbořená tajemná místnůstka, přesně podle mých představ. A fakt byla.

Proč se ti nakonec vzpírání tolik zalíbilo? Ze začátku to muselo být docela peklo. Se vzpíráním se normálně začíná v mnohem mladším věku a to právě někde, kde se dá činka odhodit na zem po každém pokusu.
Protože jsem zjistila, že když to udělám trošku jinak, najednou je to o moc lehčí. Zjistila jsem, že mě tolik nelimitují silové schopnosti - měla jsem pocit že nejsem moc silná. A zalíbilo se mi, jak ta činka v některých chvílích vůbec nic neváží, prostě letí, a najednou ji mám nad hlavou. Byla tam nějaká dynamika. Předtím jsem dělala silový trojboj a tam mě právě limitovala síla. Nebylo jak jinak dát víc, než dřít a dřít silově.
Já byla docela pohyblivá, tak jsem neměla problém. Základ jsem měla dobrý z Juda (9 let) a pak trošku silový z toho trojboje (2 roky).

To je dobrý! Zní to až poeticky, že činka letí. Navíc když si to pak člověk představí. Baví tě vzpírání pouze z toho pohledu, že jej sama děláš, nebo tě také baví učit ostatní a sledovat ty nejlepší na soutěžích ať už jde o ligu, nebo OH?
Baví mě to učit. Pak vidím, jak někdo jiný objevuje tu krásu pohybu, že opravdu stačí malinká změna a najednou to jde. Nedávno jsme v Prostějově byli s Robertem Šemnickým na akci pořádané pro základní školy, kde se děti seznamovaly se sportem. Jeden šikovný kluk tam přemístil i vytlačil 20kg osu. Pak jsme mu naložili 30 a nemohl to otočit. Poradila jsem mu ať do toho vloží rychlost, že to vyletí samo. Ukázala mu to jednou a najednou to dal. Byl hrozně překvapený a myslím, že i motivovaný. Poprvé držel činku, prvně zjistil, jak je těžká, a pak zjistil, že ji dokáže zkrotit. Takových dětí tam bylo víc.
Co se týče sledování, nejsem moc "fanoušek", nepotřebuju sledovat velké soutěže. Spíš si najdu nějaká hezká motivační videa, vzpěračky v mé váze, kterým to zrovna jde, a ty si pak občas pouštím. Nebo když někoho znám, tak samozřejmě fandím ráda, pak každý ten pohyb prožívám s ní(m).

To je parádní. Jak jsi na tom byla při svém prvním tréninku vzpírání ty? Pamatuješ si, kolik jsi trhla a kolik jsi zvládla přemístit a vyrazit nad hlavu?
Myslím, že jsem trhala s 30kg v posilovně, ve vzpírárně asi 40kg, ale dala jsem to několikrát po sobě a větší váhu pak ani jednou. Pamatuju si, že v době, kdy jsem začínala vzpírat, nebyly velké pětky, ani malé kotoučky, a tak se začínalo ze země s desítkama. A pak se přidávalo po 5kg. Prvních pár let jsem si tedy dávala osobáky skokově po 5kg. Nadhoz asi 55kg na začátku.

Jak jsi na tom teď? Pochlub se čtenářům svými osobáky a největšími úspěchy ze závodů.

Na závodech mám trh 77kg a nadhoz 91kg, na soustředění před ME se mi povedlo trhnout 78kg. Trh je má "silnější" disciplína. Je víc technická a o hlavě, než silová. Největší úspěch pro mě byl, když jsem byla v žebříčku nejlepších vzpěraček napsána jako druhá. To se ale každý rok mění. Pak mě potěšil postup v historickém žebříčku nejlepších vzpěraček na osmé místo. Teď už jsem devátá, jedné se povedlo mě předběhnout.

To je zajímavé, že u bývalé powerlifterky nastala taková situace (trh tak blízko nadhozu). Jak jsi na tom s výkony například v dřepu, čelním dřepu a mrtvém tahu a myslíš si, že zlepšení v těchto cvicích by přineslo i zlepšení nadhozu?

Určitě. Pozved mám už skoro 8 let stejný, 105kg. Sumem jsem myslím dala jednou 107kg, nebo 110kg, ale nic moc technikou. Nemohla bych tahat s kočičákem, jak někteří lifteři. Pokud neudržím záda rovně, tak tu činku nezvednu. Dřep mám 120kg a vepředu zvednu 100kg.

Hodláš tedy vyzkoušet nějaký cyklus zaměřený vyloženě na sílu, nebo to takto u vzpírání nechodí?
Zkoušela jsem to, ale po vzpěračských trénincích mi ty silový nějak přestaly fungovat. Je tam na mě malá zátěž. Vím, že na dřepy mi pomáhá prostě furt dřepovat objem i intenzitu. S pozvedem je to horší, kdyby šlo jen zvedat a zvedat, bylo by to jednoduchý.
Rozhovor děláme pro server Osvalech, kde si na fóru vedeš tréninkový log. V čem je pro tebe důležité vést si takový log a dává ti co něco?
Hlavně je to spojení s dalšími sportovci. Deníček mám i papírový, ale v tom internetovém se líp hledá a je tam i prostor pro poznámky (jak jsem se cítila, proč to bylo dobrý nebo špatný, že se těším na závody...). Dobrý je i to, že se občas vyjádří někdo jiný, což mě motivuje. Sama tam pak taky čtu logy ostatních a třeba se i inspiruju něčím.

Ty chceš ale také inspirovat a pomáhat ostatním, čímž se dostáváme k tomu, že zakládáš vzpěračský klub na Olomoucku. Pověz mi, o co se jedná.
V lednu jsem se přestěhovala na Moravu a není tu kde vzpírat. Tak jsem si musela nějaký vzpěračský klub založit. Bohužel to není tak snadné, takže zatímco jsem vzpírala doma v bývalém chlívku, řešila jsem papírování kolem založení spolku, hledala kde koupit činky, kotouče, jak vyřešit podlahu a podobně. Až 28.6. se mi povedlo papírování ukončit. Přitom místo pro vzpírárnu jsem objevila už před přestěhováním a nájem jsem začala platit už v lednu, aby mi ten prostor někdo jiný nesebral. Vím, že v Olomouci je kromě posiloven i místo, kde se trénuje CrossFit, ale to je komerční sport s komerčními prostory a to pro mě nepřipadalo v úvahu. Líbí se mi ta tradice vzpírání, mít kluby které se starají o své členy, kde se platí pouze roční členský příspěvek a pak se za oddíl bojuje.
Vzpírání není komerční sport, je pro všechny. A mělo by tak zůstat. Proto i já založila vzpírárnu jako neziskovku v Náměšti na Hané. To je přesně uprostřed mezi velkými městy na Moravě - Olomoucí, Prostějovem, Mohelnicí (Litovlí) a Konicí. Už teď vím o dvou juniorských zájemcích z okolí Náměště kteří chtějí vzpírat. Určitě jich bude mnohem více, jakmile se rozkřikne, že je tu kde zvedat.

Aby tohle mohlo fungovat, tak potřebuješ kromě svého času a úsilí také finance, díky čemuž jsi založila "crowdfunding" sbírku na serveru HitHit.com (odkaz naleznou čtenáři pod rozhovorem). Kdokoliv může přispět tak, jak si může dovolit. Odměnou mu bude například osobní lekce vzpírání, nebo možnost stát se významným sponzorem vzpírárny. Záleží na částce, kterou věnuje a podpoří celý projekt. Můžeš čtenářům popsat náklady například na to, na kolik vyjde jedna vzpěračská osa, nebo 200kg v kotoučích?

Kotouče budu mít z různých míst. Zatím jsem koupila jen Crossfiťácké, tedy ty tlusté, kterým se lifteři i vzpěrači smějí. Mají výhodu, že se tak rychle nezničí a šetří i podlahu. Navíc byly levné - 80kč/kg. Koupila jsem jich 260 kg, což není moc, a stále budu muset pár sad kotoučů přikupovat. Ráda bych měla i normální vzpěračské. Ty hledám z "druhé ruky", protože kvalitní kotouče jsou opravdu hrozně drahé. Ligo kotouče jsou 10kg za 1900kč (190 korun za kilo!!). Eleiko ještě mnohem dražší. Tréninkové černé Eleiko kotouče 10kg stojí 5 649Kč za jeden.
Olympijské osy si nechávám dělat na zakázku, budou mě stát cca 4500kč jedna. Značkové stojí více než dvakrát tolik. No a gumy na podlahu jsem si nechala dovézt z Polska, metr čtverečný stojí 1100 korun a platí se i doprava.

Kalendář vzpěraček 2017 s poděkováním je jednou z odměn, které na HitHit nabízíš. Čeká na každého, kdo podpoří vzpírárnu  darem ve výši 400kč. Pověz mi, co v něm mohou čtenáři a fanoušci najít a jak sis užila focení tohoto kalendáře.

V kalendáři na rok 2017 jsem přistoupila na názor většiny a zůstala u osvědčeného modelu z roku 2015. Vždy tedy je jedna velká sexy fotka vzpěračky a v rožku malá fotka, kde ta samá dívka drží činku nad hlavou. Pod fotkou je pak napsáno kolik trhne, nadhodí a v jaké je váhové kategorii. Fotky se povedly a najde se tam i několik aktů. Hned titulní fotka myslím bude pro muže hodně atraktivní. Na náhledy fotek se můžete podívat na webu http://www.vzperacky.cz

Julie, díky za rozhovor! Pokud bys chtěla závěrem vzkázat něco čtenářům, nebo komukoliv poděkovat, tak máš prostor.
Ráda bych poděkovala všem, co mají rádi vzpírání a jsou ochotní pro něj i něco udělat. Nejen pro můj projekt, ale jakkoliv šířit povědomí o vzpírání mezi lidmi. Je to sport, co si člověk musí zkusit, aby se do něj zamiloval. Také děkuji klukům od Smartlabs, jak za fórum, tak i za Hydro, na kterém jsem závislá.

Projekt Olympijské vzpírání pro všechny - do srdce Moravy, který můžete podpořit na adrese

https://www.hithit.com/cs/project/2857/olympijske-vzpirani-pro-vsechny-do-srdce-moravy


Kalendář Vzpěračky 2017
http://www.vzperacky.cz/e-shop

FB Julie: https://www.facebook.com/julie.svecova
FB Vzpírání Haná z.s.: https://www.facebook.com/Vzp%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD-Han%C3%A1-zs-287025838347055/?__mref=message
Tréninkový Log na Osvalech: http://forum.osvalech.cz/viewtopic.php?f=11&t=3827


Poděkování za fotky patří lidem okolo projektu ATG – All Things Gym a Heleně Kadlčíkové.

Rozhovor vypracoval pro Osvalech.cz Honza Kavalír

Zanechat komentář