Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov Featured

pondělí 23. říjen 2017 0:00

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí. Spolu s Kubou Zajíčkem točíme pro Smartlabs Jirku Orsága v Sokolově, kde se představí za domácí oddíl Baník Sokolov na soutěži Mistrovství České republiky 1. ligy ve vzpírání družstev mužů.

 

S Kubou vytváříme videolog, který dokumentuje novinky v Jirkově životě za několik posledních týdnů, jeho rozpoložení před soutěží, soutěž samotnou a Jirkovy výkony ať už přímo na place, nebo v rozcvičovně. Pro mě je to první zkušenost se soutěží ve vzpírání a atmosféra před začátkem je tak příjemná a přátelská, že jsem se rozhodl napsat reportáž.

Vážení vzpěračů před soutěží začínalo v 9 hodin ráno a trvalo do 10 hodin. Jirka Orság navážil 131,7kg, což je jeho největší soutěžní hmotnost v kariéře. Jirka navážil hned v 9 hodin ráno a poté si šel koupit snídani do supermarketu, aby nabral před soutěží ještě nějakou tu sílu. Sýr, šunku, banán a vodu do sebe dostal hodně rychle a víno do sebe dostával pomalu po hrstech. Během toho jsme všichni seděli u stolu a povídali jsme si. To mě zaujalo, před soutěží samotnou zde byla skvělá atmosféra, lidé si povídali, zajímali se jeden o druhého a závodníci, soupeři, byli rádi, že vidí jeden druhého. Já tu kromě reprezentantů (Jirka Orság, Kamil Kučera, Petr Petrov, Jirka Gasior a další) potkal další známé tváře. Objevila se tu jedna z tváří crossfitu, Michal Mička, nebo kamarád z Brna, Michal “Hanny” Hanák.  

Samotná soutěž měla plánovaný začátek na 11. hodinu, a tak jsme měli dostatek času na prohlídku “haly”,  vzpírárny, respektive atomového krytu (to mi bylo řečeno, tak snad si ze mě někdo nedělal srandu), kde se MČR ve vzpírání družstev v Sokolově konalo. Součástí vzpírárny, která byla na soutěži využita samozřejmě i jako rozcvičovna, byla posilovna, která splňuje všechny nároky pro to, abych ji mohl popsat slovy hardcore a oldschool. Vážně se mi v ní líbilo a musím říct, že bych si tam zacvičil mnohem radši, než v nějakém moderním klubovém fitku plném supermoderních strojů. Nejvíc mě zaujal asi stroj na biceps se scottovou lavicí. Pecka. Byly tam hned dva. A jednoručky? Pumping Iron. Prostě železo. Pár poctivě těžkých padesátek jako nejtěžší jednoručky úplně stačí, když je doplněn jednoručkami od kilovek do čtyřicítek. Snad i vás zaujme tato posilovna z fotek, které pro vás vyfotil Jakub Zajíček.

Závodu se zúčastnilo 34 vzpěračů závodících za 6 oddílů, kterými byly  SKV Baník Havířov, TAK Hellas Brno, TJ Sokol M.Ostrava, TJ Bohemians Praha, silný tým SKV BONATRANS Bohumín a domácí TJ Baník Sokolov. Za domácí Sokolov se představila tvář sokolovského vzpírání a český reprezentant, Kamil Kučera. Dále pak posila ze slovenské reprezentace Richard Tkáč, o kterém jsem se před soutěží dozvěděl, že v nadhozu zvedá přes dřep, což jsem ještě u nikoho naživo neviděl. Mladou krví týmu byl teprve 18 letý Jiří Barnet, který byl se svými 64,7kg nejlehčím závodníkem ve startovním poli. Své oddílové povinnosti si na MČR plnili i další dva členové sokolovského týmu, Emil Balogh a Martin Šihovec. Hlavní tváří závodu a zároveň posledním členem týmu TJ Baník Sokolov byl nejúspěšnější český vzpěrač posledních let, Jirka Orság, který měl před soutěží v plánu zaútočit na výkony 190kg v trhu, 243kg v nadhozu a 433kg v dvojboji, čímž byl v nadhozu i ve dvojboji získal české rekordy.
Hlavním soupeřem domácího Sokolova byl už před soutěží zcela jasně oddíl z Bohumína, který reprezentovali kvalitní vzpěrači, a vy některé z nich určitě můžete znát kvůli tomu, že jsou českými reprezentanty. Za Bohumín nastoupili Jiří Gasior, Jaromír Gasior, Petr Petrov, Jakub Barteček, Petr Sedláček a slovenský vzpěrač Radoslav Tatarčík. Za další týmy nastoupili například David Mahovský, který bude ve středu 18.10. reprezentovat ČR mistrovství Evropy juniorů do 20 a 23 let, můj kamarád Michal Hanák, kterému dávám shout-out, který ho doufám nakopne k budoucím skvělým výkonům, fandům crossfitu známý Michal Mička a další dva vynikající Slováci Ondřej Kružel a Peter Poláček.

34 závodníků bylo rozděleno do 3 skupin. První skupina začala zvedat v 11 hodin a šlo se samozřejmě nejdříve na trh a poté na nadhoz. Každý závodník měl na trh 3 pokusy a to samé ho čekalo i u nadhozu. Začínalo se u nejnižšího nahlášeného pokusu a pak se šlo postupně výš a výš. V praxi to znamenalo to, že se v Sokolově začínalo u trhu na 80kg a každý závodník, který si tuto hmotnost nahlásil v nějakém ze svých pokusů, tak přišel na řadu. Každý závodník měl na svůj pokus 60 vteřin poté, co byla činka naložena a srovnána. Pokud však závodník svůj pokus nezvládl, tak měl možnost jít pokus znovu (poté, co své pokusy na STEJNĚ naložené čince absolvují i ostatní závodníci z jeho skupiny), nebo nahlásit pokus na těžší čince. Pokud závodník zůstával jako jediný na stejně těžké čince, tak měl na další pokus čas dvě minuty. Pokud ani v tomto případě pokus nebyl platný a závodníkovi zbýval další pokus, tak mohl znovu buď navýšit, nebo s dvouminutovou pauzou absolvovat pokus další. Poté se šlo na těžší činku a celé se to opakovalo. Ti nejsilnější vzpěrači tak přišli na řadu ve své tréninkové skupině jako vůbec poslední a těm vůbec nejsilnějším se stávalo to, že na své pokusy chodili sami a od dalšího pokusu je dělila zmiňovaná dvouminutová pauza. Závodníci na začínající na lehčích pokusech měli mezi svými jednotlivými pokusy pauzu třeba 10 minut. Po trhu následovala pauza asi 5 minut a poté se hned pokračovalo nadhozem té samé skupiny. Závodníci následujících skupin většinou začínali své rozcvičky v průběhu nadhozu té předešlé skupiny. Snad dává tento odstavec smysl všem, kteří nejsou srozuměni s pravidly vzpírání a snad jsem v něm já neudělal žádnou chybu.
Výsledky soutěže naleznete ve screenshotech z www.powerlifting.cz nebo přímo na https://www.powerlifter.cz/i-liga-muzu-ve-vzpirani-druzstev-3-kolo-sokolov-s749.aspx

Já v reportáži musím zmínit několik závodníků, kteří mě zaujali. Prvním je teprve 16letý (ročník 2001) Tomáš Wykret z havířovského oddílu, reprezentant ČR v mládežnických kategoriích, který v Sokolově nazvedal dvojboj 273kg při 111,3kg. Co se týče sinclair přepočtu, tak předvedl prakticky stejný výkon, jako sokolovský 18letý Jirka Barnet, kterému se soutěž takticky vůbec nepovedl a i přesto zvládl při svých objemových 64,7kg poskládat total 211kg. Pevně věřím, že Jirka během jara zvládne dvojboj nad hranicí 245kg, má na to úplně v klidu vzhledem k tomu, že před týdnem se mu povedlo zapsat 107 +  127kg pro dvojboj 234kg a on je stále ve fázi, kdy se může velice rychle zlepšovat hlavně co se týče přístupu k tréninku a samotnému závodu. Dvojnásobek tělesné váhy dostal nad hlavu 87kg vážící Peter Poláček. Jeho 174kg nadhoz byl jeden z nejhodnotnějších výkonů celého dne. To samé platí o jeho slovenském kolegovi Richardu Tkáčovi, který při hmotnosti 81,3kg zvládl dvojboj 310kg (138+172kg), čímž sice zaostal za svými osobními rekordy, ale na finále družstev patřil mezi nejlepší závodníky. Čeští seniorští reprezentanti se ukázali také v dobrém světle. Petr Petrov navážil 71,4kg a poslal tam celkem lehce dvojboj 292kg (132+160kg). Jeho vrchol sezóny přijde na MS v USA, kde by se rád pokusil o 175kg nadhoz a s trhem se dostal někam ke 140kg. Má ještě 6 týdnů na to, aby se dostal do té správné fazóny. Tu měl, alespoň pokud jde o nadhoz, Jirka Gasior (104,8kg), který si v této disciplíně posunul svůj rekord o další 2kg. Jeho nový osobní rekord má hodnotu 192kg. Spolu s trhem 147kg, který se mu nepovedl, z toho byl v dvojboj 339kg. Supertěžcí vzpěrači v našich barvách si pro fanoušky připravili pořádné drama. Začnu Kamilem Kučerou, který závodil v poslední skupině, ve které byl s přehledem nejsilnější, a proto šel všechny pokusy hned poté, co mu pomocníci naložili činku. Měl tedy vždy dvě minuty na pokus. V trhu Kamil v klidu založil na 175kg, ale v dalších dvou pokusech se mu nepovedlo udělat platný pokus se 180kg, se kterými na tréninku nemívá problémy. Kamil v Sokolově bojoval s motivací a už v rozcvičovně vnímal to, že se možná nesoustředí na své výkony tak, jako měl. A to se projevilo vůbec nejvíc u nadhozu. V něm se Kamilovi nepovedl první pokus, pro který zvolil zátěž 215kg. Činka ho lehce zadusila a Kamil souboj s 2 metráky a 15 kily navíc prohrál. Své kolegy z týmu tím trošku vystrašil, protože jeho tým nutně potřeboval, aby Kamil zvládl alespoň jeden pokus. Pokud by se tak nestalo, tak by jeho tým ztratil vítězství v lize. Pro svůj druhý pokus si Kamil nechal naložit o 5kg více, když navýšil na 220kg. Na pokus šel o poznání soustředěnější, než na ten první a tentokrát už nezavázal a s činkou si poradil. Tři bílá světla od rozhodčí definitivně rozhodla o tom, že Kamil vybojoval vítězství v třetím závodu letošní ligy pro domácí Sokolov, který si pak v celkovém součtu odnesl také vítězství v žebříčku družstev za všechna kola.
Předposlední odstavec je věnován Jirkovi Orságovi, který plánoval pro soutěž v Sokolově, jak jsem zmiňoval již na začátku reportu, něco velikého. Něco, co čeští fandové ještě nikdy nemohli vidět na vlastní oči. Chtěl se pokusit o 190kg v trhu, 243kg v nadhozu a 433kg v dvojboji. Jirka však v týdnu bojoval s nemocí, a vůbec tak nevěděl, jak se bude cítit na samotné soutěži. Vzduch v atomovém bunkru nebyl nejlepší a Jirka byl zpocený vlastně ještě před tím, než začal svou rozcvičku. Bylo vážně teplo. Ani při rozcvičce se necítil nejlépe, a proto snížil svůj plánovaný základ z trhu ze 180kg na 175kg. S těmi si poradil úplně v klidu, i když on sám nebyl spokojený s tím, jak pokus cítil. Druhý pokus Jirky byl na 183kg.

Já jsem Jirku viděl trhnout naživo 190kg, a proto jsem vůbec nepochyboval o tom, že činku dostane na hlavu a zapíše si další platný pokus. Byl jsem v šoku, když musel Jirka činku odhonit na zem ještě před tím, než s ní dokázal vstát. Nechápal jsem. A to samé ho potkalo i ve třetím pokusu. Trh mu nevyšel vůbec podle představ a já nevěděl, co to udělá s Jirkovou psychikou, protože jsem ho nikdy nesledoval naživo na soutěži. Na nadhoz však Jirka nastupoval úplně v klidu. Trh hodil za hlavu (žádný dvojsmysl za tím nehledejte) a svůj první pokus s 220kg tam poslal jako nic. Pro druhý pokus Jirka nechal naložit 230kg a v mých očích i tohle bylo hodně lehké. Jirkovi však pokus přišel dost těžký. I tak však už dopředu věděl, že jeho další pokus bude přesně takový, jaký plánoval před soutěží. 243kg.

Posun Jirkova osobního rekordu, českého rekordu a zároveň nový absolutní rekord a nejvyšší hmotnost, jakou se kdy povedlo dostat na hlavu Čechovi nebo Slovákovi. Jirka nastoupil na pokus za hlasitého povzbuzování trenérů, kamarádů, týmových kolegů i fanoušků. 100% soustředěný přišel k čince vážící 243kg, nadechl se, chytl ji pravou rukou a poté našel to správné místo pro pevný úchop jeho levé ruky. Ujistil se, že úchop je perfektní. Srovnal postoj drobnými pohyby chodidel. Přišel veliký výdech. Několik menších nádechů a jeden mohutný nádech, po kterém následoval rychlý pozved činky od země a precizní nakopnutí boků, po kterém skočil pod činku. Zachytil ji! Zarazila ho na zem, ale Jirka dokázal chytnout hned druhé zhoupnutí a využil strečového reflexu k tomu, aby se s činkou bez problému zvedl na zem. První půlka byla za ním. A já si vybavuji, že čekání na druhou půlku liftu, tedy výraz samotný, trval v mé hlavě věčnost. Ve skutečnosti mu však činka vepředu zůstala jen něco lehce před 4 vteřiny. Jirka se poté nadechl, šel do podřepu a činku vyhodil a zamkl pevně nad hlavu. Bez většího úsilí srovnal nohy k sobě, vyčkal na pokyn rozhodčího, zakřičel si a odhodil činku k zemi. Jirka Orság to dokázal. Jirka Orság je novým českým rekordmanem v nadhozu. Dostal nad hlavu 243kg! 

Osazenstvo atomového krytu začalo tleskat, křičet a jásat. Každý spěchal za Jirkou, aby mu pogratuloval a podal ruku. Jirka si sice nesplnil to, co měl pro minulý týden v plánu, ale i tak se o sobě určitě naučil něco nového a posunul se zase o něco dál. A jak zmínil u sebe na facebooku večer po soutěži... "A letos padne 250! Věřím tomu!!"

Soutěž, ve které šlo o to stát se mistrem České republiky v družstvech, tedy vyhrál domácí Sokolov a domácí tak mohli slavit. Já osobně jsem si soutěž moc užil a vzhledem k tomu, že to byla má první soutěž z pohledu fanouška, tak nemám co vytknout. Jediným problémem byl vzduch, což by šlo řešit jedině tím, že by se soutěž konala jinde. Práce organizátorů byla úplně na jedničku s hvězdičkou. Když to srovnám s průběhem soutěží ve strongmanech, tak je strongman dost pozadu, soutěž zdaleka tak neodsípá. O hladký průběh soutěže se starali i pomocníci, kteří za celou soutěž neudělali ani jednu chybu a vždy osu přesně naložili a připravili ke každému pokusu všech závodníků. Každý věděl, co má dělat, a to platilo i o dalších lidech v týmu organizátorů, kteří vždy volali závodníky na platformu a na nikoho se nikdy nemuselo čekat, ostatně od toho tam také je časový limit na daný pokus. Během celé soutěže si mohl kdokoliv koupit občerstvení, ať už šlo o tekutiny, sladkosti, ovoce, polévku nebo nějaké pevné jídlo. Přátelská atmosféra vydržela po celou dobu závodů a já za celou dobu nenarazil na to, že by někdo řešil nějaké hlouposti, který řeší téměř každý v zákulisí kulturistických soutěží. Na soutěži jsem byl sice 7 hodin, ale těch 7 hodin uteklo jako dvě hodiny. Pokud někdo budete mít soutěž ve vzpírání poblíž, nebo budete uvažovat o tom, že se na ni zajedete podívat, tak do toho! Pokud se zajímáte o silové sporty, tak nebudete litovat. Soutěž v Sokolově byla skvělá podívaná a já se těším, až se pojedu podívat na nějakou další soutěž!

Výsledky:

 

 

Foto:
Jakub Zajíček

Výsledky: www.powerlifter.cz

Zanechat komentář